| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego

Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego

Oczekiwania pracodawcy i pracowników dotyczące wysokości wynagrodzeń tych ostatnich są z reguły odmienne. Dlatego proces negocjowania podwyżek wynagrodzeń powinien mieć umocowanie w zawartym z pracownikami porozumieniu o zwiększeniu wynagrodzeń. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych.

1 stycznia 2010 r. uchylono ustawę o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw. Przewidywała ona rokroczne uzgadnianie wskaźnika przeciętnej podwyżki płac przez Komisję Trójstronną składającą się z przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. Ponadto ustawa ta narzucała harmonogram prowadzenia negocjacji płacowych w poszczególnych zakładach.

Uchylenie tej ustawy spowodowało, że obecnie nie ma ogólnokrajowego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń, procedury i harmonogramu prowadzenia negocjacji w tym zakresie. A zatem zmiana wynagrodzenia pracowników zależy od sytuacji finansowej i woli pracodawcy, a negocjacje odbywają się na zasadach ogólnych.

Termin i sposób wystąpienia o podwyżkę

Podwyższenie wynagrodzenia z reguły leży bardziej w interesie pracowników niż pracodawców, co jest zrozumiałe, gdyż interesy tych stron są ze sobą sprzeczne. Pracodawcom przedsiębiorcom zależy na maksymalizacji zysku i ograniczaniu kosztów działalności, wśród których wynagrodzenia zajmują istotne miejsce. Z kolei pracownicy oczekują zwiększania wynagrodzeń, dążąc do polepszania swojej sytuacji materialnej. Przepisy nie określają momentu, w którym pracownicy są uprawnieni zainicjować podjęcie rozmów z pracodawcą na temat zwiększenia wynagrodzeń, a zatem może to nastąpić w każdym czasie.

Obowiązek podjęcia rozmów i prowadzenia negocjacji wynika z art. 20 Konstytucji RP, w którym zawarta jest zasada dialogu i współpracy partnerów społecznych. Zasada ta jest skonkretyzowana w art. 21 ustawy o związkach zawodowych i art. 17 ustawy o organizacjach pracodawców. Negocjacje to proces, który powinien być prowadzony przez każdą ze stron w dobrej wierze, przy poszanowaniu słusznych interesów drugiej strony. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych, a przy ich braku – reprezentacja pracowników.

WAŻNE!

Każda strona prowadząca negocjacje jest zobowiązana prowadzić je w dobrej wierze, uwzględniając słuszne postulaty drugiej strony.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK