| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Czy można przyznawać świadczenia socjalne bez zgody związków zawodowych

Wydatkowanie środków funduszu socjalnego zgodnie z przepisami ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz postanowieniami regulaminu funduszu, ale bez porozumienia ze związkami zawodowymi nie jest naruszeniem ustawy o zfśs. Pracodawca nie ma więc obowiązku zwrotu wydatkowanych środków do funduszu (wyrok Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PK 234/09).

W Liceum Ogólnokształcącym w N. funkcjonował zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z obowiązującym regulaminem funduszu, sprawami socjalnymi zajmowała się komisja socjalna, w skład której wchodził dyrektor LO, przedstawiciele funkcjonujących w szkole związków zawodowych, nauczyciele oraz inni pracownicy szkoły, a także emeryci i renciści niezrzeszeni w związkach. Posiedzenia komisji socjalnej odbywały się co kilka miesięcy. Mimo że zawsze wszyscy członkowie komisji byli prawidłowo i skutecznie powiadamiani o zebraniach, zdarzało się, że na posiedzeniach brakowało np. przedstawicieli związków zawodowych.

Po pewnym czasie takiego funkcjonowania funduszu, działająca w szkole Komisja Międzyzakładowa Wolnego Związku Zawodowego „S-O” skierowała przeciwko szkole – jako pracodawcy i dysponentowi funduszu – pozew o przekazanie na fundusz socjalny ponad 27 tys. zł na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z tym przepisem, związkom zawodowym przysługuje prawo wystąpienia do sądu pracy z roszczeniem o zwrot funduszowi środków wydatkowanych niezgodnie z przepisami ustawy lub o przekazanie należnych środków na fundusz.

Rozstrzygnięcia sądów

Sądy I i II instancji oddaliły pozew i apelację związku, wskazując, że nigdy nie kwestionowano wydatkowania środków z funduszu. Fundusz miał ustalony regulamin i przyznawanie świadczeń odbywało się zasadniczo zgodnie z postanowieniami tego regulaminu. Jednak związki zawodowe mogły zostać pozbawione wpływu na przyznawanie świadczeń socjalnych przez nieprawidłowe zawiadamianie o zebraniach komisji socjalnej lub brak powiadomienia. To było zasadniczym argumentem związkowców – skargę kasacyjną oparli bowiem na naruszeniu art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, który nakazuje przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu socjalnego w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Skoro zaś to naruszenie wystąpiło, to pracodawca powinien przekazać stosowne środki na fundusz, gdyż art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakazuje zwrot środków wydatkowanych niezgodnie z ustawą.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Również Sąd Najwyższy nie podzielił opinii związkowców – skarga kasacyjna została ostatecznie oddalona. Uzasadniając wyrok SN wskazał, że pojęcie „ustawa” w art. 8 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie oznacza wszelkich przepisów ustawowych. Przyjmując inną wykładnię należałoby obciążyć pracodawcę obowiązkiem zwrotu środków na fundusz w każdym przypadku naruszenia jakichkolwiek przepisów, co miałoby charakter swoistej kary pieniężnej.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK