| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Składniki wynagrodzenia > Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Czy w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględnia się ekwiwalent za odzież roboczą

Pracownik był wezwany do sądu w charakterze świadka. Z tego powodu opuścił dzień pracy. Obecnie wystawiamy mu zaświadczenie dla sądu o utraconych w tym dniu zarobkach. Pracownik otrzyma również zmniejszony ekwiwalent za odzież roboczą z powodu niewykonywania pracy w dniu stawienia się w sądzie. Czy w zaświadczeniu powinniśmy uwzględnić ekwiwalent za odzież roboczą?

RADA

Tak, w zaświadczeniu o utraconych zarobkach uwzględniamy również kwotę zmniejszającą ekwiwalent za odzież roboczą.

UZASADNIENIE

Ekwiwalent za odzież roboczą jest ściśle związany z używaniem przez pracownika własnej odzieży. Za czas nieobecności w pracy ekwiwalent powinien być pomniejszany.

PRZYKŁAD

Pracownik magazynu otrzymuje ekwiwalent za używanie do pracy własnej odzieży. Ekwiwalent jest płatny kwartalnie w wysokości 300 zł. Przez cały pierwszy kwartał 2009 r. pracownik przebywał w szpitalu, a potem na zwolnieniu lekarskim. Jego odzież nie była używana w pracy i w związku z tym nie uległa zniszczeniu. Pracownikowi nie należy się zatem ekwiwalent za pierwszy kwartał 2009 r.

Nieobecnością w pracy, która ma wpływ na zmniejszenie ekwiwalentu za używanie własnej odzieży pracownika do pracy, jest również nieobecność związana z wezwaniem pracownika do sądu w charakterze świadka. Jeśli pracownik otrzymał wezwanie do stawienia się w sądzie w takim charakterze, ma obowiązek we wskazanym terminie stawić się w sądzie. Pracodawca zaś ma obowiązek zwolnić pracownika na ten czas.

Za czas tej nieobecności pracownikowi nie należy się jednak wynagrodzenie. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za czas wykonywania pracy. Natomiast za czas, kiedy pracownik nie świadczy pracy, wynagrodzenie przysługuje, jeśli przepis szczególny tak stanowi. W opisanej sytuacji nie ma takiego przepisu.

Aby jednak pracownik, który wykonuje obowiązek stawiennictwa w sądzie, nie był stratny, może odebrać od pracodawcy zaświadczenie o utraconych w związku z nieobecnością w pracy zarobkach i przedstawić je w sądzie. W takim przypadku utracone wynagrodzenie zostanie wypłacone pracownikowi przez sąd. Zaświadczenie to powinno uwzględniać wszelkie składniki przysługujących mu świadczeń, których pracownik w związku z nieobecnością spowodowaną stawiennictwem w sądzie nie otrzyma lub otrzyma w mniejszej wysokości.

Jeśli więc w Państwa firmie ekwiwalent za korzystanie przez pracownika z własnej odzieży jest pomniejszany za czas nieobecności w pracy, w zaświadczeniu o utraconych zarobkach powinno zostać uwzględnione również to świadczenie w części, w jakiej pracodawca nie wypłaci go pracownikowi z powodu obecności w sądzie.

Podstawa prawna:

  • § 6, § 16 ust. 2 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm.),
  • art. 2377 § 1–2 i § 4 Kodeksu pracy.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »