| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Przekroczenie normy średniotygodniowej - zasady wynagradzania

Wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, która spowodowała przekroczenie tygodniowej normy czasu pracy, wynosi zawsze 100% wynagrodzenia.

Do składników takich należą m.in. dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, premia o charakterze stałym.

Podstawa obliczania dodatku

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za godziny nadliczbowe obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (art. 1511 § 3 k.p.).

Według uchwały składu 7 sędziów SN z 30 grudnia 1986 r. (III PZP 42/86, OSNC 1987/8/106) „wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania” obejmuje oprócz wynagrodzenia zasadniczego, również dodatek funkcyjny (jeśli taki pracownikowi przysługuje).

Zasady obliczania dodatku

Zasady obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz - w sytuacji gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej lub za pomocą zmiennych składników wynagradzania - „normalnego wynagrodzenia” za jedną godzinę pracy reguluje § 4 i § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).

Zgodnie z powyższym przy ustalaniu wysokości dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w przypadku pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową podstawą obliczenia ww. dodatku będzie to wynagrodzenie. Podstawę obliczenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, ustala się, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

W sytuacji gdy przy określaniu warunków wynagradzania nie została wyodrębniona stawka osobistego zaszeregowania, podstawę obliczenia dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych stanowi 60% wynagrodzenia ustalanego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Obliczenia podstawy służącej do ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej dokonuje się w sposób następujący:

• składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• zmienne składniki wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie,

• z sumy powyższych kwot wylicza się 60%.

Tak wyliczona kwota stanowi podstawę ustalenia wysokości dodatku za jedną godzinę pracy nadliczbowej.

Należy pamiętać, że pracę ponadwymiarową należy w pierwszej kolejności wynagrodzić dodatkiem za przekroczenie normy dobowej, a dopiero nieopłacone w ten sposób godziny nadliczbowe rekompensować dodatkiem z tytułu przekroczenia przeciętnej normy tygodniowej.

Elżbieta Judasz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK