| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Wynagrodzenie dla pracownika, który podczas urlopu wypoczynkowego stawił się na zebraniu

Pracownik podczas urlopu wypoczynkowego stawił się w siedzibie firmy na zebraniu. W tym samym dniu podpisał porozumienie zmieniające do umowy o pracę. Czy za dzień stawienia się pracownika w siedzibie firmy należy wypłacić mu normalne wynagrodzenie czy wynagrodzenie za urlop?

Jeżeli Państwa pracownik nie został odwołany z urlopu aby stawić się na zebraniu firmowym, a jedynie pojawił się na nim z własnej inicjatywy, to nie doszło do przerwania urlopu wypoczynkowego. Podpisanie na urlopie wypoczynkowym porozumienia zmieniającego do umowy o pracę jest dozwolone i nie powoduje przerwania urlopu. W tej sytuacji należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli jednak odwołali Państwo pracownika z urlopu, to taki dzień należy potraktować jak dzień pracy i wypłacić wynagrodzenie za pracę.

UZASADNIENIE

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie regulują, w jaki sposób pracownik powinien wykorzystywać urlop wypoczynkowy. O tym decyduje pracownik wybierając bardziej lub mniej aktywną formę wypoczynku. Nie jest również zabronione wykonywanie przez pracownika innej pracy w czasie korzystania przez niego z urlopu wypoczynkowego. Jedno z podstawowych praw, jakie przysługuje pracownikowi – prawo do wypoczynku jest w tym zakresie wyrażone jedynie w konieczności udzielenia pracownikowi odpowiedniej liczby dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Dlatego przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy mu wypłacić wynagrodzenie za pracę.

WAŻNE!

Przebywanie pracownika w okresie urlopu wypoczynkowego na terenie zakładu pracy nie musi oznaczać, że wykonuje on pracę i jest to jego czas pracy, za który należy wypłacić wynagrodzenie za pracę.

W przedstawionym przez Państwa przypadku należy rozróżnić dwie podstawowe sytuacje, z których każda może w inny sposób wpływać na rodzaj wynagrodzenia należnego pracownikowi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK