| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego zatrudniającego mniej niż 20 osób pracownikom przysługują odprawy

Czy w związku z likwidacją gospodarstwa pomocniczego zatrudniającego mniej niż 20 osób pracownikom przysługują odprawy

Jesteśmy niewielkim gospodarstwem pomocniczym. Zatrudniamy 13 pracowników. Nasza jednostka podlega likwidacji na mocy zmian w przepisach dotyczących finansów publicznych. Czy w związku z likwidacją naszego gospodarstwa pomocniczego pracownikom przysługują odprawy?

Powinni Państwo wypłacić pracownikom odprawy z tytułu likwidacji gospodarstwa pomocniczego. W tym przypadku nie ma zastosowania zasada, zgodnie z którą odprawa pieniężna z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników przysługuje jedynie w tych zakładach pracy, w których jest zatrudnionych co najmniej 20 pracowników.

UZASADNIENIE

 Przepisy wprowadzające od 1 stycznia 2010 r. nową ustawę o finansach publicznych wskazują, że 31 grudnia 2010 r. zakończeniu ulega proces likwidacji m.in. gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych (art. 87 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Z dniem zakończenia likwidacji tych jednostek wygasną stosunki pracy z zatrudnionymi w nich pracownikami. Również wcześniej pracownicy likwidowanych zakładów mogą być zwalniani w trybie wypowiedzenia umów o pracę (art. 100 ust. 4 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych).

W przypadku wygaśnięcia stosunku pracy lub wypowiedzenia związanego z likwidacją zakładów budżetowych lub gospodarstw pomocniczych pracownikom przysługują świadczenia przewidziane dla pracowników, z którymi stosunki pracy rozwiązuje pracodawca z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 100 ust. 6 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych). Postanowienie to odnosi się pośrednio do przepisów ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie należy jednak stosować przepisów tej ustawy w całości. Nie jest bowiem wskazane, że świadczenia dla zwalnianych pracowników przysługują na zasadach określonych w ustawie o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie można zatem przyjąć, że świadczenia pieniężne związane z zakończeniem stosunku pracy w likwidowanych jednostkach przysługiwać będą jedynie w tych zakładach pracy, w których zatrudnionych było co najmniej 20 pracowników (jedynie tacy pracodawcy podlegają pod przepisy ustawy o zwolnieniach z przyczyn niedotyczących pracowników). Zamiarem ustawodawcy nie było bowiem pozbawienie prawa do odprawy pracowników w zakładach, które zatrudniają poniżej 20 osób.

WAŻNE!

Pracownikom zwalnianym w związku z likwidacją gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych przysługują odprawy pieniężne.

Należy więc przyjąć, że w przypadku wygaśnięcia lub wcześniejszego wypowiedzenia stosunku pracy z powodu likwidacji, pracownikom gospodarstw pomocniczych, które zatrudniają poniżej 20 osób, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy z tego tytułu jest uzależniona jedynie od zakładowego stażu pracy, czyli zatrudnienia w danym zakładzie pracy lub u jego poprzedników prawnych.

Podstawa prawna

  • art. 87, art. 100 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1241 ze zm.),
  • art. 1, art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK