| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy w regulaminie zfśs można uzależniać przyznanie pożyczek mieszkaniowych od rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem

Czy w regulaminie zfśs można uzależniać przyznanie pożyczek mieszkaniowych od rodzaju umowy o pracę zawartej z pracownikiem

Regulamin zfśs w naszej firmie przewiduje udzielanie pożyczek mieszkaniowych. Czy możemy uzależniać przyznanie pożyczek od rodzaju umowy o pracę, jaką jest z nami związany pracownik? Boimy się, że możemy mieć problem z odzyskaniem kwoty pożyczki udzielonej pracownikowi zatrudnionemu na krótki okres (np. na 3 miesiące). Przy innym podejściu spłata pożyczki udzielonej osobie zatrudnionej np. na 3-miesięczny okres próbny następowałaby przez dłuższy czas niż okres obowiązywania umowy.

Kryteriami, którymi należy kierować się przyznając świadczenia z zfśs, mogą być tylko kryteria socjalne. Nie można wyodrębniać spośród pracowników osób, które nie mogą korzystać z określonych świadczeń z funduszu. Regulamin zfśs może jednak określać, że w przypadku umów okresowych okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż czas trwania umowy.

UZASADNIENIE

Kryteriami, od których może być uzależnione przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z zfśs, są: sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Jako kryterium przyznawania z zfśs świadczeń regulamin nie może przyjmować innych kryteriów niż socjalne. Nieprawidłowe jest uzależnianie wysokości świadczeń np. od stażu pracy osoby uprawnionej, czy wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik jest zatrudniony.

WAŻNE!

Przyznając świadczenia z zfśs należy kierować się wyłącznie kryterium socjalnym.

Pożyczka na określone cele mieszkaniowe przyznawana z zfśs powinna być, tak jak każdy inny cel wydatków z funduszu, szczegółowo opisana w regulaminie gospodarowania środkami zfśs. W regulaminie zfśs należy określić zasady i tryb ubiegania się o pomoc mieszkaniową oraz warunki, na jakich jest przyznawana, tj.:

  • wysokość i oprocentowanie pożyczki,
  • dopuszczalne formy poręczeń jej spłaty,
  • zasady umarzania części lub całości udzielonej pożyczki,
  • okoliczności powodujące natychmiastową wymagalność zwrotu lub spłaty udzielonej pożyczki lub pomocy bezzwrotnej.

Każdy z pracowników, bez względu na rodzaj zawartej umowy o pracę, jest uprawniony do korzystania z zfśs na mocy przepisów ustawowych. Nie można w regulaminie gospodarowania środkami funduszu wyłączyć lub ograniczyć tego prawa.

Pożyczka mieszkaniowa jest jednak szczególnym świadczeniem na tle innych świadczeń, które można realizować z funduszu. O ile w pozostałym zakresie możemy mieć do czynienia ze świadczeniami wypłaconymi jednorazowo i niepodlegającymi spłacie, o tyle cechą istotną pożyczki jest konieczność jej zwrotu. Najczęściej spłata pożyczek mieszkaniowych jest rozłożona na pewien dłuższy okres (2–3 lata), co jest jednym z czynników decydującym o jej atrakcyjności.

Aby uniknąć problemów, o jakich Państwo piszą, regulamin zfśs powinien zawierać zastrzeżenie, zgodnie z którym przy umowach terminowych pożyczka może zostać udzielona na czas nieprzekraczający końcowej daty trwania zatrudnienia. Nie wyłącza to możliwości uzyskania tego świadczenia przez pracowników zatrudnionych na podstawie np. umów zawartych na czas określony, jednak zabezpiecza interesy funduszu związane ze spłatą pożyczki.

Pamiętajmy również, że świadczenia z zfśs są świadczeniami uznaniowymi.

Podstawa prawna:

  • art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Pracodawca administrujący środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie może ich wydatkować niezgodnie z regulaminem zakładowej działalności socjalnej, którego postanowienia nie mogą być sprzeczne z zasadą przyznawania świadczeń według kryterium socjalnego, to jest uzależniającego przyznawanie ulgowych usług i świadczeń wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. (Wyrok Sądu Najwyższego z 20 sierpnia 2001 r., I PKN 579/00, OSNP 2003/14/331)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK