| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły podstawowej. Jeden z naszych nauczycieli przejdzie w 2009 r. na świadczenie kompensacyjne. Czy temu nauczycielowi należy wypłacić odprawę emerytalną i czy będzie on mógł korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

  • pracownicy zatrudnieni w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę i mianowania oraz członkowie ich rodzin,
  • pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych, emeryci, nauczyciele korzystający ze świadczenia kompensacyjnego i renciści, byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin.

Pracodawcą sprawującym opiekę socjalną nad emerytami, rencistami czy pobierającymi nauczycielskie świadczenia kompensacyjne jest ostatni pracodawca, u którego byli oni zatrudnieni.

Nauczyciele pobierający świadczenia kompensacyjne mogą liczyć na świadczenia socjalne u byłego pracodawcy. Na przykład, nauczyciel po przejściu na świadczenie kompensacyjne zachowuje prawo do zajmowanego mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty, pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Podstawa prawna

  • art. 28, art. 53, art. 54 ust. 4, art. 60, art. 72 ust. 4, art. 87 Karty Nauczyciela,
  • art. 3–5 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (DzU nr 97, poz. 800).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK