| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Czy ubezpieczona pobierająca zasiłek macierzyński nadal może świadczyć pracę na podstawie umowy zlecenia?

Zleceniobiorczyni podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Urodziła dziecko 2 grudnia 2017 r. i nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy w czasie jego pobierania nadal może świadczyć u nas pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia, z której korzysta z zasiłku macierzyńskiego?

Tak. Zleceniobiorczyni nadal może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia i jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński u zleceniodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Zleceniobiorczyni, która podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia może wystąpić o zasiłek macierzyński zarówno za okres urlop macierzyńskiego, jak i za okres urlopu rodzicielskiego. Jeżeli w tym samym okresie, w którym pobiera zasiłek macierzyński, chce wykonywać pracę na podstawie tej samej umowy zlecenia u zleceniodawcy, czyli u Państwa, to ma takie prawo. W tym przypadku nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym za okres niezdolności do pracy, w którym ubezpieczony zachowuje prawo do wynagrodzenia, zasiłek nie przysługuje. Przepis ten dotyczy ubezpieczonego, który nie wykonuje pracy np. z powodu urodzenia dziecka, ale za ten okres nieobecności w pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Ponadto w odróżnieniu od zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego do zasiłku macierzyńskiego nie ma zastosowania art. 17 ustawy zasiłkowej. Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Dotyczy to ubezpieczonych, którzy w okresie orzeczonej niezdolności do pracy wykonują pracę zarobkowa lub wykorzystują zwolnienie lekarskie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia. Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego nie jest okresem niezdolności do pracy osoby, która pobiera ten zasiłek.

Joanna G. prowadząca działalność gospodarczą 20 września 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego najpierw za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego, a następnie za okres urlopu rodzicielskiego. 1 grudnia 2017 r. ubezpieczona podjęła pracę na podstawie umowy o pracę w wymiarze 1/4 etatu. Podjęcie pracy nie ma wpływu na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych z 25-letnim stażem, autorka wielu publikacji o tej tematyce

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock
Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego można pracować na zleceniu/fot.Shutterstock

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK