| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy trzeba pouczyć pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne

Czy trzeba pouczyć pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne

Mojemu pracownikowi ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. Jest on przyznany na maksymalny okres. Dowiedziałem się, że on wciąż źle się czuje. Czy moim obowiązkiem jest poinformowanie go o prawie wystąpienia do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, czy zrobi to lekarz prowadzący leczenie?

Żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku informowania ubezpieczonego o prawie wystąpienia z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne. Oceny stanu zdrowia ubezpieczonego i rokowania co do odzyskania jego zdolności do pracy dokonuje lekarz prowadzący leczenie. Powinien on nie później niż na 60 dni przed zakończeniem okresu zasiłkowego przeprowadzić w tym celu badanie ubezpieczonego i stwierdzić, czy stan jego zdrowia uzasadnia zgłoszenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli oceni, że jest szansa na odzyskanie zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, wystawia stosowane zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9) i jednocześnie informuje ubezpieczonego o potrzebie niezwłocznego złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Gdy natomiast lekarz leczący stwierdzi, że ubezpieczony odzyska zdolność do pracy, ale 12-miesięczny okres leczenia lub rehabilitacji jest niewystarczający, powinien poinformować ubezpieczonego o potrzebie złożenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym przypadku także wystawia zaświadczenie o stanie zdrowia (ZUS N-9).

W praktyce może wystąpić sytuacja, że ubezpieczony w okresie zasiłkowym korzysta ze zwolnień lekarskich wystawianych przez różnych lekarzy ze względu na kilka współistniejących ze sobą schorzeń i mogą oni nie wiedzieć o tym, że kończy się pełny okres zasiłkowy. W takim przypadku okres wypłaty zasiłku chorobowego powinien kontrolować sam ubezpieczony i przed jego upływem wystąpić do lekarza (lekarzy) o dokonanie oceny stanu jego zdrowia i wystawienie zaświadczenia w celu możliwości wystąpienia z wnioskiem o świadczenie rehabilitacyjne (druk ZUS Np-7).

39.00 złKalendarz Księgowego 2015

Ostatecznie orzeczenie o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS albo komisja lekarska ZUS w przypadku wniesienia przez ubezpieczonego sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub w przypadku zgłoszenia przez prezesa ZUS zarzutu wadliwości tego orzeczenia.

ANETA MAJ

specjalista ds. zasiłków

Podstawa prawna:

• art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

• par. 6 ust. 2 - 5 rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zwolnień lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 65, poz. 741 z późn. zm.).

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

System telefonicznej informacji dla podatników utworzony przez Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem Infor.pl »