| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko podczas pobytu w szpitalu matki dziecka ubezpieczonej w KRUS

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy na dziecko podczas pobytu w szpitalu matki dziecka ubezpieczonej w KRUS

Pracownik dostarczył nam zaświadczenie lekarskie na okres od 16 do 20 lipca br. z tytułu opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem. Żona pracownika, stale opiekująca się dzieckiem, jest rolniczką od wielu lat ubezpieczoną w KRUS. W okresie od 16 do 20 lipca 2012 r. żona pracownika przebywała w szpitalu z powodu niezbędnych badań lekarskich. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad zdrowym 1,5-letnim synem w czasie, gdy jego żona przebywała w szpitalu?

Tak, Państwa pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem w razie pobytu małżonki w szpitalu.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu podlegającemu obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, tj. w szpitalu (art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy zasiłkowej).

Zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny, którzy mogliby zająć się dzieckiem. Jednak nie dotyczy to konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, które nie ukończyło 2 lat (art. 34 ustawy zasiłkowej). W takiej sytuacji nawet wówczas, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym byłby członek rodziny, który mógłby zaopiekować się dzieckiem, zasiłek opiekuńczy i tak przysługiwałby rodzicowi, który występuje o ten zasiłek.

WAŻNE!

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko w wieku do 2 lat przysługuje rodzicowi ubiegającemu się o ten zasiłek nawet wtedy, gdy we wspólnym gospodarstwie domowym jest domownik, który mógłby zająć się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad chorym dzieckiem do ukończenia 14 lat lub zdrowym dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat (art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Zatem Państwa pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres pobytu żony w szpitalu, gdyż jest ona stałym opiekunem dziecka.

Zasiłek ten przysługuje nawet wtedy, gdy dziecko w wieku do lat 8 jest zdrowe.

Dowodem do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku w przypadku pobytu małżonka, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Takie zaświadczenie powinno zawierać:

  • imię i nazwisko małżonka stale opiekującego się dzieckiem,
  • okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem,
  • imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka,
  • pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie (§ 23 ust. 2 rozporządzenia z 2 kwietnia 2012 r.)

Do takiego zaświadczenia lekarskiego należy dołączyć wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego ZUS Z-15.

Podstawa prawna:

  • art. 32 ust. 1 pkt 1 lit. c i art. 33 ust. 1 pkt 1ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 23 ust. 1 pkt 3 lit. b, ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2012 r. poz. 444).

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »