| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownicy po urlopie wychowawczym

Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia chorobowego dla pracownicy po urlopie wychowawczym

W jaki sposób oraz z jakiego okresu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla pracownicy, która do końca lipca br. przebywała na urlopie wychowawczym (przez 2 lata), a następnie od 1 sierpnia br. przedłożyła zwolnienie lekarskie z powodu choroby? Wynagrodzenie, jakie pracownica otrzymuje po powrocie z urlopu wychowawczego, wynosi 3300 zł.

PRZYKŁAD

Pracownica przez 2 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Do pracy wróciła 2 sierpnia br. Dostarczyła zwolnienie lekarskie od 7 do 31 sierpnia br. w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za sierpień otrzymała wynagrodzenie w wysokości 189 zł. W tym miesiącu pracownica z obowiązujących 22 dni przepracowała 2 dni. Uzupełnienia wynagrodzenia należy dokonać następująco:

  • 189 zł – 25,91 zł (13,71%) = 163,09 zł,
  • 163,09 zł : 2 dni przepracowane = 81,54 zł,
  • 81,54 zł x 22 dni robocze = 1793,88 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 1793,88 zł.

Państwa pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 sierpnia br. W związku z tym, że jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w bieżącym roku, w pierwszej kolejności ma prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy. Po urlopie wychowawczym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia, zatem do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za sierpień. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, tj. w kwocie 3300 zł. Powoduje to, że właśnie tę kwotę należy przyjąć jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi kwota 2847,57 zł, tj. 3300 zł – 452,43 zł (13,71%).

Podstawa prawna:

  • art. 3 pkt 3, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • art. 92 Kodeksu pracy.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »