| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

RADA
Zaświadczenie lekarskie wystawione na innym druku niż ZUS ZLA nie jest podstawą do wypłacenia świadczeń z powodu choroby. Do czasu dostarczenia przez pracownika zwolnienia na druku ZUS ZLA jego nieobecność w pracy należy potraktować jako usprawiedliwioną niepłatną.

UZASADNIENIE

Podstawą do wypłacenia jakichkolwiek świadczeń z powodu choroby pracownika jest zwolnienie lekarskie wystawione tylko na określonym przepisami formularzu ZUS ZLA i poprawnie wypełnione.

Zaświadczenie, które dostarczyła Państwu żona pracownika, jest informacją usprawiedliwiającą jego nieobecność w pracy. W dniu przyjęcia do szpitala często trudno jest określić, jak długo będzie trwał pobyt danej osoby w szpitalu. Dlatego zwolnienie lekarskie za pobyt w szpitalu wystawia się z reguły razem z wypisem ze szpitala. Jeżeli pobyt w szpitalu przedłuża się, to lekarz prowadzący może wystawić zwolnienie przed wypisaniem pacjenta ze szpitala. Taki tryb postępowanie umożliwia na bieżąco wypłatę świadczeń z powodu choroby, tak aby osoba uprawniona mogła otrzymywać świadczenia w terminie.

Do czasu dostarczenia przez pracownika właściwego zwolnienia lekarskiego należy jego nieobecność w pracy potraktować jako usprawiedliwioną, ale niepłatną. Jeżeli w miesiącu, za który będą Państwo składać dokumenty rozliczeniowe do ZUS, pracownik nie dostarczy zwolnienia lekarskiego, to w raporcie ZUS RSA należy wykazać okres nieobecności z kodem 151 (okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy, bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku) w związku z pobytem pracownika w szpitalu. Po dostarczeniu zwolnienia lekarskiego raport za ten miesiąc należy skorygować podając właściwy kod przerwy - wynagrodzenie chorobowe 331 albo zasiłek chorobowy 313.


Podstawa prawna:

  • art. 53 ust. 1, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.),
  • § 4, § 5 ust. 1 oraz załącznik nr 1 do rozporządzenia z 27 lipca 1999 r. sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • załącznik nr 10 i nr 20 do rozporządzenia z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 149, poz. 982 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »