| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Prawo do zasiłku opiekuńczego pracownika uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy

Jesteśmy zakładem pracy zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Pracownik legitymujący się orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy przedłożył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym 10-letnim synem. Czy taki pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego, skoro osoba całkowicie niezdolna do pracy nie jest uważana za domownika mogącego zapewnić opiekę nad chorym dzieckiem?

  • osoby całkowicie niezdolnej do pracy,
  • osoby chorej,
  • osoby, która jest niesprawna fizycznie lub psychicznie ze względu na swój wiek,
  • osoby prowadzącej gospodarstwo rolne,
  • pracownika odpoczywającego po pracy na nocnej zmianie,
  • osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie może regulować czasu pracy dowolnie ze względu na ustalone godziny pracy,
  • osoby niezobowiązanej do sprawowania opieki na podstawie przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeśli odmawia ona sprawowania tej opieki.

Zatem orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy może jedynie dokumentować fakt, że członka rodziny ubezpieczonego, który został uznany za niezdolnego do pracy, nie należy traktować jak domownika, który mógłby zastąpić ubezpieczonego w sprawowaniu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Jeżeli osoba niepełnosprawna występuje jako wnioskodawca w sprawie o zasiłek opiekuńczy, po spełnieniu wszystkich warunków ma do niego prawo na ogólnych zasadach. Podejmując zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, mimo orzeczonej niepełnosprawności, pracownik zostaje bowiem objęty obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi, w tym również ubezpieczeniem chorobowym. Podleganie temu ubezpieczeniu daje mu natomiast prawo do otrzymywania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, m.in. do zasiłku opiekuńczego.

WAŻNE!

Jeśli orzeczenie o niezdolności do pracy dotyczy ubezpieczonego ubiegającego się o zasiłek opiekuńczy, nie ma ono wpływu na prawo do zasiłku.

Pracownik przedłożył w Państwa zakładzie pracy zwolnienie lekarskie ZUS ZLA z tytułu sprawowania opieki nad chorym 10-letnim synem. Dodatkowo musi dołączyć wniosek do uzyskania zasiłku opiekuńczego sporządzony na druku ZUS Z-15. Jeżeli z informacji zawartych we wniosku będzie wynikać, że nie ma innych domowników mogących zapewnić opiekę dziecku, pracownik uzyska prawo do zasiłku opiekuńczego.

Podstawa prawna

  • art. 2 ust. 6, art. 32, art. 34, art. 53, art. 55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742 ze zm.),
  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »