| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Renta rodzinna (cz. 2)

Renta rodzinna (cz. 2)

Uprawnienia do renty rodzinnej przysługują dzieciom uczącym się nie tylko w kraju, ale również za granicą w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz kształcącym się w szkołach wyższych.

Renta rodzinna po osobie pobierającej zasiłek przedemerytalny

W razie śmierci osoby pobierającej zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny, nawet wtedy gdy śmierć tej osoby nastąpiła po upływie 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia oraz gdy osoba ta nie posiada 5-letniego okresu ubezpieczenia w ostatnim dziesięcioleciu przed datą śmierci.

Brak ustalonego prawa do emerytury

Jeżeli osoba, po której uprawniony członek rodziny ubiega się o przyznanie renty rodzinnej, nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc nie były zgromadzone dokumenty uzasadniające przyznanie jednego z tych świadczeń, musi je zgromadzić członek rodziny.

W postępowaniu o rentę rodzinną po osobie, która nie miała ustalonego prawa do świadczenia, organ rentowy bada najpierw, czy osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania emerytury lub renty, a następnie rozpatruje warunki wymagane od członka rodziny do uzyskania renty rodzinnej.

Organ rentowy przyzna, że warunki do renty z tytułu niezdolności do pracy zostały spełnione, jeżeli zgon ubezpieczonego nastąpił w okresie ubezpieczenia albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Warunek powstania niezdolności do pracy (zgonu) w wymaganym okresie może być uznany za spełniony również wtedy, gdy zgon nastąpił w okresie późniejszym niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia, jednak pod warunkiem że lekarz orzecznik ZUS stwierdzi na podstawie dowodów leczenia, iż niezdolność do pracy choćby częściowa powstała przed dniem zgonu ubezpieczonego albo w okresie nie dłuższym niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

Przykład

Ubezpieczony pobierał zasiłek dla bezrobotnych do 31 marca 2008 r. Zmarł 14 grudnia 2009 r., a więc po upływie 18 miesięcy od ustania ostatniego ubezpieczenia. A zatem warunki do renty nie zostały spełnione. Jednak lekarz orzecznik ZUS – na wniosek członka rodziny – na podstawie przedłożonych dowodów orzekł, że częściowa niezdolność do pracy powstała w lipcu 2009 r., a więc przed upływem 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia. Wobec tego warunek powstania niezdolności do pracy w wymaganym okresie zostanie uznany przez organ rentowy.

Wymagany do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy okres składkowy i nieskładkowy uzależniony jest od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy (nastąpił zgon).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK