REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Edyta Pisarczyk

REKLAMA

Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim.

RADA

Autopromocja

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, tj. od 4 września 2009 r. przez cały okres choroby. Posiada bowiem okres ubezpieczenia chorobowego dłuższy niż 30 dni.

UZASADNIENIE

O tym, czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zatrudnienia w nowej firmie, decydują dwie okoliczności. Pierwsza z nich to wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego/ubezpieczenia społecznego (przed 1 stycznia 1999 r.). Jeżeli pracownik ma taki okres ubezpieczenia, to prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego ma od pierwszego dnia zatrudnienia (art. 4 ust. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Druga możliwość uzyskania wynagrodzenia/zasiłku chorobowego od pierwszego dnia rozpoczęcia pracy, to wcześniejszy, co najmniej 30-dniowy nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego przy ustalaniu okresu wyczekiwania płatnik zasiłku/pracodawca wlicza również poprzednie zakończone okresy ubezpieczenia chorobowego. Uznaje się, że okres ubezpieczenia chorobowego jest nieprzerwany, jeśli między kolejnymi okresami ubezpieczenia chorobowego nie było przerwy albo przerwa nie przekroczyła 30 dni.

WAŻNE!

Pracodawca wlicza do okresu wyczekiwania na prawo do zasiłków wcześniejsze ubezpieczenie chorobowe, jeśli od ustania poprzedniego ubezpieczenia chorobowego do ponownego objęcia tym ubezpieczeniem upłynęło nie więcej niż 30 dni.

Pracownik zatrudniony 1 września 2009 r. spełnia drugi z warunków, ponieważ do okresu jego ubezpieczenia chorobowego można wliczyć okres ubezpieczenia chorobowego w trakcie trwania poprzedniego zatrudnienia (nie było przerwy między okresami ubezpieczenia chorobowego). W związku z tym pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września 2009 r.

WAŻNE!

Nieprzerwany okres ubezpieczenia chorobowego to kolejne okresy tego ubezpieczenia, między którymi przerwa była krótsza niż 31 dni.

Wyjątkowo traktowane są przerwy w ubezpieczeniu chorobowym dłuższe niż 30-dniowe, jeżeli ich powodem jest:

  • urlop wychowawczy – wówczas płatnik świadczenia wlicza do okresu wyczekiwania nieprzerwane okresy ubezpieczenia przed tym urlopem niezależnie od długości trwania urlopu wychowawczego,
  • urlop bezpłatny – w tym przypadku płatnik traktuje przerwę w ubezpieczeniu chorobowym w taki sam sposób, jak przy urlopie wychowawczym; nie ma znaczenia długość urlopu oraz podstawa jego udzielenia.

Okresu urlopów wychowawczego i bezpłatnego nie zalicza się jednak do okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego.

Licząc okres wyczekiwania, płatnik świadczenia powinien traktować, na równi z ubezpieczeniem chorobowym, okresy zwolnień lekarskich, na podstawie których pracownik nie ma prawa do świadczeń chorobowych.

Przy ustalaniu okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego nie ma znaczenia rodzaj zawartej umowy o pracę. W taki sam sposób należy traktować ubezpieczenie z tytułu umowy o pracę na okres próbny, umowy na czas określony, na czas nieokreślony oraz na czas wykonania pracy i na zastępstwo.

Podstawa prawna:

  • art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezrobocie w kwietniu 2024 r.

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

REKLAMA

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

REKLAMA

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

Świadczenia pracownicze: Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak obliczyć i kiedy wypłacić?

Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Czy zawsze należy wypłacić ten ekwiwalent?

REKLAMA