| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach?

RADA

Zarówno dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, jak i dodatki za pracę w godzinach nocnych płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego. Kwoty dodatków do podstawy wymiaru świadczeń uwzględnia się w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania. Wynagrodzenie za pracę w marcu 2008 r., przed uwzględnieniem w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, powinni Państwo uzupełnić.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W taki sam sposób pracodawca wylicza podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika. Wynagrodzenie, które jest podstawą do obliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku, płatnik pomniejsza o kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowane ze środków pracownika (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).

Przysługujący za okres miesięczny składnik wynagrodzenia płatnik uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego przypisując go do miesiąca, za który przysługuje, nawet jeżeli dodatki zostały wypłacone w innym miesiącu. Zasadę tę stosuje się również w odniesieniu do dodatków za godziny nadliczbowe i nocne.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy obowiązuje 4-miesięczny okres rozliczeniowy. Dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i nocnych są wypłacane po rozliczeniu danego okresu. Pracownik we wrześniu i listopadzie 2008 r. pracował w nadgodzinach. Dodatki za pracę w nadgodzinach otrzymał 28 grudnia 2008 r. za cały okres rozliczeniowy. Pracownik choruje w marcu 2009 r. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca wliczył wynagrodzenie za okres od marca 2008 r. do lutego 2009 r. Do wynagrodzenia za wrzesień i listopad 2008 r. pracodawca doliczył dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, mimo że dodatek został wypłacony w grudniu 2008 r.

Nie wszystkie składniki wynagrodzenia płatnik uzupełnia przed wliczeniem do podstawy wymiaru. Płatnik nie uzupełnia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych oraz dodatku za pracę w godzinach nocnych. Te dodatki również w miesiącu, kiedy pracownik był nieobecny z powodów usprawiedliwionych, np. nie miał prawa do wynagrodzenia chorobowego, płatnik dolicza w kwocie faktycznie wypłaconej do uzupełnionego za ten miesiąc wynagrodzenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Samsonowicz

Ekspert serwisu Comperia.pl, specjalizuje się w finansach osobistych i rynku kredytowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK