| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Forma składania ZUS ZSWA

Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i korygujące zgłoszenie należy przekazywać w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika składek w odniesieniu do innych dokumentów zgłoszeniowych ubezpieczonego.

Nie jest możliwe przekazanie do ZUS dokumentu ZUS ZSWA w postaci elektronicznej w jednym zestawie z dokumentami zgłoszeniowymi czy rozliczeniowymi.

WAŻNE!

Dokument ZUS ZSWA powinien być przekazywany do ZUS oddzielnie od innych dokumentów – jako jeden lub więcej dokumentów ZSWA (o różnych identyfikatorach) w jednym zestawie.

Okresy uwzględniane w formularzu ZUS ZSWA

Na formularzu ZUS ZSWA mają być z zasady przekazywane informacje tylko za tych pracowników, za których płatnik miał obowiązek opłacać składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Wyjątkiem był 2009 r., który powinien być uwzględniony w formularzu za 2010 r., mimo że za 2009 r. nie były odprowadzane składki na FEP.

W formularzu ZUS ZSWA powinny być wykazywane okresy, za które faktycznie została opłacona składka na FEP (począwszy od 2010 r.).

Żaden okres, za który jest prawidłowo opłacana składka na FEP, nie powinien być wyłączony z okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wykazywanych w formularzu ZUS ZSWA.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach od 1 lutego 2009 r. W 2011 r. korzystał z dwóch 10-dniowych urlopów wypoczynkowych. W dokumencie ZUS ZSWA za 2011 r. o numerze identyfikatora 001 płatnik składek wykazał pracownika z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 00 i podał następujące dane:

  • kod pracy w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze 201,
  • okres: 01.01.2011–31.12.2011,
  • wymiar czasu pracy: 1/1.

Okresy urlopu wypoczynkowego wlicza się do okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Okresy nieuwzględniane w formularzu ZUS ZSWA

Przy wypełnianiu ZUS ZSWA należy pomijać wszystkie okresy, za które nie była należna składka na FEP. Nie można zatem uwzględniać okresów niewykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ponieważ okresy te nie są uwzględniane przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 12 ustawy o emeryturach pomostowych).

Zatem wypełniając ZUS ZSWA trzeba pomijać okresy:

  • niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
  • za które pracownik otrzymał zasiłek opiekuńczy bądź macierzyński.

Ponadto przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie należy uwzględniać okresów urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego oraz służby wojskowej.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony od 16 maja 1975 r. na stanowisku maszynisty lokomotyw spalinowych. Jest niezdolny do pracy z powodu choroby od 15 września 2011 r. W bloku III B. ZUS ZSWA „Dane o pracy w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze” należy wykazać okres pracy od 01.01.2011 do dnia poprzedzającego niezdolność do pracy, za którą pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK