| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Na jakich zasadach można korzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ZUS

Pracownicy, którzy nie mogą wykonywać pracy z powodu określonych schorzeń, mogą skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej organizowanej przez ZUS. O potrzebie przeprowadzenia takiej rehabilitacji orzeka lekarz orzecznik ZUS na wniosek lekarza prowadzącego leczenie pracownika.

Do zakresu działania ZUS należy prowadzenie prewencji rentowej, obejmującej m.in. rehabilitację leczniczą osób ubezpieczonych zagrożonych całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, osób uprawnionych do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, a także osób pobierających rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

W ramach prewencji rentowej ZUS m.in. kieruje uprawnione osoby do ośrodków rehabilitacyjnych. ZUS może tworzyć i prowadzić własne ośrodki rehabilitacyjne, a także zamawiać usługi rehabilitacyjne w innych ośrodkach.

Celem rehabilitacji leczniczej jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. ZUS wysyłając na rehabilitację osoby, które rokują odzyskanie zdolności do pracy, równocześnie oszczędza na wydatkach na świadczenia z tytułu niezdolności do pracy (renty, zasiłki chorobowe i świadczenia rehabilitacyjne).

Państwo mogą tylko przekonywać pracownika o tym, że powinien złożyć wniosek o wysłanie na rehabilitację. Nie mogą jednak Państwo nakazać tego pracownikowi. Osoba ubezpieczona, która chce skorzystać z rehabilitacji leczniczej, powinna zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego leczenie, aby ten wystąpił z wnioskiem do ZUS o skierowanie na rehabilitację leczniczą. Na podstawie wniosku lekarza leczącego lekarz orzecznik ZUS podejmie decyzję o ewentualnym skierowaniu na rehabilitację.

Pracownica, którą zatrudniamy, od dłuższego czasu cierpi na nadciśnienie tętnicze. Chcemy nadal zatrudniać tę osobę, ale jej stan zdrowia pogarsza się i może pójść na dłuższe zwolnienie lekarskie, a następnie starać się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy choroba, na którą choruje pracownica, kwalifikuje ją do rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS, która mogłaby przywrócić jej zdolność do pracy?

Choroby układu krążenia są jednymi z tych, które uprawniają do rehabilitacji leczniczej ZUS. Dlatego pracownica może zwrócić się do lekarza, który ją leczy, o wypisanie wniosku o skierowanie jej na rehabilitację.

Przepisy nie określają katalogu chorób, które uprawniają do ubiegania się o rehabilitację leczniczą. To ZUS na podstawie prowadzonych statystyk i badań określa odpowiednie grupy schorzeń, które najczęściej powodują powstanie niezdolności do pracy i uzasadniają skierowanie na tę rehabilitację. Do takich chorób należą schorzenia: narządu ruchu, układu krążenia, układu oddechowego oraz psychosomatyczne.

Wszystkie cztery grupy schorzeń uzasadniają przeprowadzenie rehabilitacji w systemie stacjonarnym (tj. w ośrodku rehabilitacji leczniczej – sanatorium). Natomiast schorzenia układu oddechowego oraz psychosomatyczne mogą być podstawą do skierowania na rehabilitację przeprowadzaną zarówno w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym (zazwyczaj w miejscu zamieszkania).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Sikora

Prawnik, rzecznik patentowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK