| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Składki od zlecenia z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim, a następnie wychowawczym

Chcemy podpisać z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim (niebędącą naszym pracownikiem) umowę zlecenia. Chcielibyśmy kontynuować tę umowę w trakcie urlopu wychowawczego zleceniobiorcy. Wynagrodzenie za wykonanie umowy będzie określone kwotowo. Jak w takim przypadku należy rozliczać składki ZUS?

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także zdrowotnemu z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pod warunkiem że nie mają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych. W przypadku zawarcia umowy zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego to właśnie zlecenie stanie się „innym tytułem” do objęcia obowiązkiem ubezpieczeniowym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą z tytułu wykonywanej umowy zlecenia obowiązkowe, a z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie będą należne. Z tytułu umowy zlecenia, oprócz składek emerytalnej i rentowych, obowiązkowa będzie również składka wypadkowa. Zleceniobiorca ma również prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

PRZYKŁAD

Zleceniodawca podpisał umowę zlecenia na okres od 1 września do 20 października 2011 r. z osobą przebywającą w tym okresie na urlopie macierzyńskim (udzielonym przez innego pracodawcę). Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zostało określone kwotowo na sumę 3200 zł. Zleceniobiorca nie posiada orzeczenia o stopniu niepełnosprawności ani ustalonego prawa do renty lub emerytury. Osoba ta wniosła o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi. Zleceniodawca ponownie podpisał z tą osobą umowę zlecenia na okres od 1 grudnia 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. Zleceniobiorca przebywa w tym okresie na urlopie wychowawczym. Z tytułu tej umowy zlecenia określono wynagrodzenie na kwotę 3700 zł. Zleceniobiorca wnioskował o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.

Z tytułu pierwszej zawartej umowy zlecenia zleceniodawca powinien zgłosić zleceniobiorcę na druku ZUS ZUA od 1 września 2011 r. z kodem 04 11 00. Rozliczając składki, jako podstawę ich wymiaru należy wykazać:

  • kwotę 3200 zł (przychód w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskany z tytułu umowy zlecenia – podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe, obowiązkowe ubezpieczenie wypadkowe) oraz
  • kwotę 2839,68 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszona o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Następnie zleceniodawca powinien wyrejestrować zleceniobiorcę na druku ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania 21 października 2011 r.

Z tytułu umowy zlecenia w trakcie urlopu wychowawczego zleceniodawca powinien zgłosić wnioskodawcę do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA z datą powstania tytułu do ubezpieczeń społecznych 1 grudnia 2011 r. z kodem 04 11 00. Rozliczając składki, jako podstawę ich wymiaru należy wykazać:

  • 3700 zł (przychód w rozumieniu przepisów o pdof, uzyskany z tytułu umowy zlecenia – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe i na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) oraz
  • 3192,73 zł (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pomniejszona o kwoty składek finansowanych przez ubezpieczonego – podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne).

Dodatkowo płatnik składek musi pamiętać o opłaceniu za zleceniobiorcę składki na Fundusz Pracy i FGŚP. Składki te opłaca się (pod pozostałymi ustawowymi warunkami) tylko od przychodu z umowy zlecenia, która jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych.

Wyrejestrowanie z ubezpieczeń zleceniobiorcy powinno nastąpić w terminie 7 dni od ustania tytułu do ubezpieczenia (najczęściej wygaśnięcia umowy zlecenia). W dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania należy wskazać 1 lutego.

WAŻNE!

Składek na Fundusz Pracy i FGŚP za zleceniobiorcę nie opłaca się za okresy dobrowolnego podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 1c, ust. 6, art. 11, art. 12 ust. 1, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 i ust. 6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK