| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Czy wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji w trakcie zatrudnienia podlega oskładkowaniu

Czy wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji w trakcie zatrudnienia podlega oskładkowaniu

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o zakazie działalności konkurencyjnej w trakcie trwania stosunku pracy z prawem do wynagrodzenia z tego tytułu. Czy od tego wynagrodzenia należy odprowadzać składki na ZUS?

RADA
Tak. Wynagrodzenie przysługujące z tytułu tej umowy stanowi podstawę wymiaru składek zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne.

UZASADNIENIE

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji nie stanowi podstawy wymiaru składek tylko wtedy, gdy umowa dotyczy zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Na podstawie takiej umowy były pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż 25% wynagrodzenia otrzymanego przed ustaniem stosunku pracy, przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

W przypadku umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej w okresie trwania stosunku pracy pracodawca nie musi przyznać z tego tytułu pracownikowi żadnego dodatkowego wynagrodzenia ani innych świadczeń.

Strony umowy mają jednak zawsze prawo do zapisania w umowie warunków korzystniejszych dla pracownika niż przewidziane w przepisach ogólnie obowiązujących. Jest to odrębny typ umowy od umowy o zakazie konkurencji zawartej na okres po ustaniu zatrudnienia.

Przyznanie wynagrodzenia z tego tytułu rodzi odmienne skutki w zakresie opłacania składek na ubezpieczenia społeczne niż w sytuacji zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Podstawę wymiaru składek pracowników stanowią przychody osiągnięte z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Składki opłaca się więc od wszystkich wypłat, które są przychodem pracownika, tj. wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych oraz wartości świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów niezależnie od tego, czy zostały wypłacone w okresie zatrudnienia czy po jego ustaniu. Wynagrodzenie (niezależnie od jego nazwy) przysługujące na podstawie umowy o zakazie konkurencji zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po ustaniu zatrudnienia stanowi przychód, którego źródłem jest stosunek pracy.

Zasadniczo powinno więc stanowić podstawę wymiaru składek. Jednak odszkodowanie za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy jest jednym z rodzajów przychodów pracowników podlegających zwolnieniu ze składek. Zwolnienie to dotyczy wyłącznie odszkodowania przysługującego z tytułu umowy dotyczącej zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia.
Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji w okresie zatrudnienia nie znalazło się na liście przychodów wyłączonych z oskładkowania. Zatem stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.


Podstawa prawna:
• art. 1011, art. 1012 Kodeksu pracy,
• § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
• 1. Umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy może być odpłatna.
• 2. Przepis art. 1012 § 3 k.p. nie ma zastosowania przy ustalaniu wysokości odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji obowiązującego w czasie trwania stosunku pracy (art. 1011 k.p.).
• 3. Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji w czasie trwania zatrudnienia nie może stanowić części wynagrodzenia zasadniczego pracownika. (Wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2002 r., I PKN 560/01, OSNP – wkł. 2003/3/8)

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »