REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kogo można zwrócić się z pytaniem, co jest przychodem pracownika

Helena Turczynowska

REKLAMA

Często mamy wątpliwości, czy od przychodu pracownika powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi np. o składki na dodatkowe ubezpieczenie na życie dla pracowników czy koszty imprez służbowych, które w zasadzie nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Nie wiemy, do kogo się wówczas zwrócić z pytaniem. ZUS odsyła nas do dyrektora Izby Skarbowej. Czy ZUS nie powinien udzielić nam tej informacji, skoro występujemy o wydanie interpretacji w tej sprawie? Do kogo zwracać się z pytaniami, czy i od czego należy płacić składki?

Wątpliwości dotyczą tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. W tych kwestiach należy więc kierować pytania do dyrektora Izby Skarbowej.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Właściwy do rozstrzygania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w tym również do wydawania decyzji w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy. Ustalając podstawę wymiaru składek należy jednak pamiętać o ograniczeniu górnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz o zwolnieniu ze składek:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłków,
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników, którzy dla własnego pracodawcy poza umową o pracę wykonują dodatkową umowę cywilnoprawną (zlecenia, o dzieło), w podstawie wymiaru składek uwzględnia się również przychody uzyskane w ramach tych umów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując – podstawą wymiaru składek pracownika jest przychód otrzymany od pracodawcy z tytułu pozostawania z nim w stosunku pracy (jeśli przychód ten nie został zwolniony ze składek na mocy przepisów szczególnych). Zatem istotne jest, aby ustalić, czy ponoszone przez firmę koszty na rzecz pracowników stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.

Jeżeli wątpliwości dotyczą kwestii uwzględnienia przychodów pracownika w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w tym również przychodów ze stosunku pracy wyłączonych z oskładkowania), wówczas o rozstrzygnięcie należy zwrócić się do ZUS.

Jeśli jednak wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, lub zaklasyfikowania przychodu do odpowiedniego źródła przychodów – wówczas właściwy do rozstrzygnięcia jest dyrektor Izby Skarbowej. W takim przypadku rozstrzygnięcie ZUS dotyczące podstawy wymiaru składek będzie pochodną stanowiska Izby Skarbowej w kwestii przychodu.

WAŻNE!

Nie należy zwracać się o wydanie interpretacji albo kierować zapytania do ZUS dotyczącego określenia, czy przychód jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o pdof.

ZUS ma obowiązek wydawania (tylko przedsiębiorcom) pisemnych interpretacji, ale wyłącznie w sprawach dotyczących:

  • podlegania ubezpieczeniom społecznym,
  • podstawy wymiaru, stopy procentowej i zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle przepisów prawa wspólnotowego.

ZUS nie jest właściwy do odpowiedzi na pytanie, czy dany przychód jest przychodem ze stosunku pracy, gdyż kwestia ta należy do spraw z zakresu prawa podatkowego. Z takimi pytaniami należy się zatem zwracać do dyrektora Izby Skarbowej.

Podstawa prawna

  • art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • rozporządzenie z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (DzU nr 112, poz. 770),
  • art. 18 ust. 2, art. 38, art. 83 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • rozporządzenie z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),
  • art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA