| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Do kogo można zwrócić się z pytaniem, co jest przychodem pracownika

Do kogo można zwrócić się z pytaniem, co jest przychodem pracownika

Często mamy wątpliwości, czy od przychodu pracownika powinniśmy naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi np. o składki na dodatkowe ubezpieczenie na życie dla pracowników czy koszty imprez służbowych, które w zasadzie nie powodują przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Nie wiemy, do kogo się wówczas zwrócić z pytaniem. ZUS odsyła nas do dyrektora Izby Skarbowej. Czy ZUS nie powinien udzielić nam tej informacji, skoro występujemy o wydanie interpretacji w tej sprawie? Do kogo zwracać się z pytaniami, czy i od czego należy płacić składki?

Wątpliwości dotyczą tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym. W tych kwestiach należy więc kierować pytania do dyrektora Izby Skarbowej.

UZASADNIENIE

Właściwy do rozstrzygania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, w tym również do wydawania decyzji w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika stanowi przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy. Ustalając podstawę wymiaru składek należy jednak pamiętać o ograniczeniu górnej rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz o zwolnieniu ze składek:

  • wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłków,
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

W przypadku pracowników, którzy dla własnego pracodawcy poza umową o pracę wykonują dodatkową umowę cywilnoprawną (zlecenia, o dzieło), w podstawie wymiaru składek uwzględnia się również przychody uzyskane w ramach tych umów.

Podsumowując – podstawą wymiaru składek pracownika jest przychód otrzymany od pracodawcy z tytułu pozostawania z nim w stosunku pracy (jeśli przychód ten nie został zwolniony ze składek na mocy przepisów szczególnych). Zatem istotne jest, aby ustalić, czy ponoszone przez firmę koszty na rzecz pracowników stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy.

Jeżeli wątpliwości dotyczą kwestii uwzględnienia przychodów pracownika w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (w tym również przychodów ze stosunku pracy wyłączonych z oskładkowania), wówczas o rozstrzygnięcie należy zwrócić się do ZUS.

Jeśli jednak wątpliwości dotyczą przede wszystkim tego, czy i kiedy po stronie pracownika wystąpił przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym, lub zaklasyfikowania przychodu do odpowiedniego źródła przychodów – wówczas właściwy do rozstrzygnięcia jest dyrektor Izby Skarbowej. W takim przypadku rozstrzygnięcie ZUS dotyczące podstawy wymiaru składek będzie pochodną stanowiska Izby Skarbowej w kwestii przychodu.

WAŻNE!

Nie należy zwracać się o wydanie interpretacji albo kierować zapytania do ZUS dotyczącego określenia, czy przychód jest przychodem ze stosunku pracy w rozumieniu ustawy o pdof.

ZUS ma obowiązek wydawania (tylko przedsiębiorcom) pisemnych interpretacji, ale wyłącznie w sprawach dotyczących:

reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »