| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nowe obowiązki wynikające z ustawy o emeryturach pomostowych

Nowe obowiązki wynikające z ustawy o emeryturach pomostowych

Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

W przypadku nieumieszczenia przez płatnika składek danego pracownika w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze pracownikowi będzie przysługiwała skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona, to właściwe ograny Państwowej Inspekcji Pracy będą uprawnione do nakazania pracodawcy umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących taką pracę. Od decyzji inspektora pracy zarówno pracownikowi, jak i płatnikowi składek przysługuje odwołanie do okręgowego inspektora pracy, którego decyzja może być skontrolowana na drodze sądowego postępowania administracyjnego.

Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracodawca przekazuje do ZUS-u w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za dany rok kalendarzowy, w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego, czyli pierwszy raz pracodawcy przekażą taką informację w 2011 r.

Informacja powinna zawierać:

  • nazwisko i imię,
  • datę urodzenia,
  • numery PESEL i NIP, a w razie gdy pracownikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
  • okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o którym mowa w przepisach art. 33 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Łącznie ze zgłoszeniem danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za rok 2010 pracodawca ma obowiązek przekazać informację zawierającą te same dane za rok 2009 r.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2010 roku pracodawca ma obowiązek odprowadzać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników, którzy:

● urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,

● wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ponadto informacje dotyczące liczby stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze pracodawca jako płatnik składek przekazuje do ZUS w comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej.

Od 1 stycznia 2009 r. do czasu przekazania pierwszego zgłoszenia danych za rok 2010 i informacji dotyczącej pracowników, którzy w 2009 r. wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – pracodawca ma obowiązek wydawania pracownikom zaświadczeń, potwierdzających okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przypadające po 31 grudnia 2008 r. (art. 50 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1656).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK