| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Nowe obowiązki wynikające z ustawy o emeryturach pomostowych

Nowe obowiązki wynikające z ustawy o emeryturach pomostowych

Do końca 2009 r. pracodawcy mieli czas na ostateczne określenie stanowisk, na których praca zaliczana będzie do prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

WAŻNE!

W przypadku nieumieszczenia przez płatnika składek danego pracownika w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze pracownikowi będzie przysługiwała skarga do Państwowej Inspekcji Pracy. Jeżeli skarga zostanie uwzględniona, to właściwe ograny Państwowej Inspekcji Pracy będą uprawnione do nakazania pracodawcy umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących taką pracę. Od decyzji inspektora pracy zarówno pracownikowi, jak i płatnikowi składek przysługuje odwołanie do okręgowego inspektora pracy, którego decyzja może być skontrolowana na drodze sądowego postępowania administracyjnego.

Informacje dotyczące pracowników umieszczonych w ewidencji pracodawca przekazuje do ZUS-u w zgłoszeniu danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za dany rok kalendarzowy, w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego, czyli pierwszy raz pracodawcy przekażą taką informację w 2011 r.

Informacja powinna zawierać:

  • nazwisko i imię,
  • datę urodzenia,
  • numery PESEL i NIP, a w razie gdy pracownikowi nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
  • okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o którym mowa w przepisach art. 33 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Łącznie ze zgłoszeniem danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za rok 2010 pracodawca ma obowiązek przekazać informację zawierającą te same dane za rok 2009 r.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2010 roku pracodawca ma obowiązek odprowadzać składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników, którzy:

● urodzili się po 31 grudnia 1948 r.,

● wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Ponadto informacje dotyczące liczby stanowisk pracy w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze pracodawca jako płatnik składek przekazuje do ZUS w comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej.

Od 1 stycznia 2009 r. do czasu przekazania pierwszego zgłoszenia danych za rok 2010 i informacji dotyczącej pracowników, którzy w 2009 r. wykonywali pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – pracodawca ma obowiązek wydawania pracownikom zaświadczeń, potwierdzających okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przypadające po 31 grudnia 2008 r. (art. 50 ust. 3 ustawy o emeryturach pomostowych).

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. (DzU nr 237, poz. 1656).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK