| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Zobacz również: Forum Kadry - ZUS i Płace

PRZYKŁAD

Pracownica po zakończonym urlopie macierzyńskim wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o urlop wychowawczy, który został jej udzielony. Jednocześnie pracodawca zawarł z pracownicą umowę zlecenia, z której wypłaca jej miesięczne wynagrodzenie w wysokości 1500 zł. Pracodawca nie korzysta ze zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, ponieważ pracownica po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie świadczy pracy na podstawie umowy o pracę. Nadal obowiązują go ogólne, ustawowe warunki opłacania tych składek, a zatem m.in. kryterium wysokości przychodu w przypadku składek na Fundusz Pracy. W sytuacji, w której wynagrodzenie zleceniobiorcy ustalono na poziomie 1500 zł (i nie uzyskuje on oskładkowanych dochodów z innych źródeł), płatnik nie opłaca za niego składki na Fundusz Pracy. Nadal jednak obowiązkowa za tego zleceniobiorcę jest składka na FGŚP.

WAŻNE!

Składkę na FGŚP opłaca się niezależnie od wysokości przychodu uzyskiwanego przez osobę ubezpieczoną.

Podstawa prawna:

● art. 104, ust. 1, pkt 1, lit. a i lit. c, art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),

● art. 9, art. 9a, ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.).

Więcej w MONITORZE prawa pracy i ubezpieczeń - Zamów prenumeratę >>

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia
Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ARKANA

Profesjonalna obsługa prawna firm i porady prawne dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK