| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Motywowanie pracowników tymczasowych

Motywowanie pracowników tymczasowych

Okres letni często w wielu firmach charakteryzuje się zwiększoną produkcją. Jednym z pomysłów mających na celu radzenie sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem na większą liczbę pracowników jest zatrudnianie pracowników tymczasowych. Istotną rolę w okresie wakacyjnym odgrywa motywowanie pracowników sezonowych. Jakie systemy motywacyjne się sprawdzają i jak może pomóc agencja pracy tymczasowej?

Co może pracodawca użytkownik

Jak pokazują badania prowadzone wśród pracowników tymczasowych, zdecydowana większość z nich utożsamia się z firmą, z której wykonuje codzienne obowiązki, czyli z pracodawcą użytkownikiem, mimo że to agencja pracy tymczasowej pozostaje formalnym pracodawcą. Identyfikacja z firmą stanowi bowiem istotne źródło pozafinansowej motywacji pracownika. Kluczem do sukcesu jest zatem takie wdrożenie pracowników tymczasowych, aby stanowili integralną część zespołu.

Duże znaczenie mają w tym przypadku działania podejmowane przez osobę odpowiedzialną za zarządzanie zespołem składającym się z pracowników sezonowych i etatowych. Równe traktowanie, okazywanie szacunku, sprawiedliwy podział zadań czy też zapraszanie do udziału w spotkaniach to tylko niektóre przykłady budowania identyfikacji z firmą.

Polecamy: Praca tymczasowa w okresie zimowym

Docenianie, pochwały i wsparcie ze strony przełożonego to kluczowe czynniki, które mają wpływ na budowanie zaangażowania wśród pracowników. Pomimo niewątpliwych zalet tej formy motywowania, jak na przykład brak kosztów, skuteczność, jest ona niezwykle rzadko stosowana. Pracownicy tymczasowi często wskazują na sytuacje, w których od swoich przełożonych otrzymują jedynie suche informacje zwrotne na przykład dotyczące wykonania normy lub jej braku.

Warto zwrócić uwagę, że okazywanie uznania to nie tylko słowne pochwały. Również takie działania ze strony przełożonego, jak: indywidualne traktowanie, przydzielanie nowych obowiązków czy zwiększenie odpowiedzialności mogą przyczynić się do wzrostu motywacji pracownika.

Mając na względzie krótkotrwały charakter umów o pracę tymczasową, niewątpliwym motywatorem dla tej grupy pracowników jest możliwość podjęcia stałego zatrudnienia. Idealna sytuacja jest wtedy, kiedy pracownik może pozostać w firmie na dłużej po spełnieniu określonych kryteriów, jak na przykład nabycie umiejętności czy też wypracowanie odpowiedniego stażu pracy. Takie działanie jest jednak ograniczone, szczególnie w firmach zatrudniających dodatkowy personel głównie w okresach zwiększonej produkcji. Mimo braku wolnych wakatów, pracownicy tymczasowi spełniający określone kryteria mogą trafić na listę potencjalnych kandydatów do pracy. W ten sposób pracownik otrzymuje szansę zatrudnienia w przyszłości, a firma sprawdzonego kandydata do pracy, którego może zatrudnić, gdy pojawi się wolny wakat.

Rola agencji pracy tymczasowej

Również agencja może podjąć wiele różnych działań w zakresie budowania zaangażowania wśród pracowników, dlatego warto o to zapytać przedstawiciela agencji już na początku współpracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK