| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Czy stażyście, który ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, przysługuje 12 dni wolnego za pół roku pracy

Czy stażyście, który ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego, przysługuje 12 dni wolnego za pół roku pracy

Mamy stażystę zatrudnionego na 6 miesięcy. Według urzędu pracy za każde przepracowane 30 dni należą mu się 2 dni wolnego. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnego. Naszym zdaniem stażyście przysługuje za pół roku pracy 10 dni urlopu. Posiada on bowiem prawo do 20-dniowego urlopu wypoczynkowego. Kto ma rację?

Rację ma urząd pracy. Stażyście nie przysługuje bowiem urlop wypoczynkowy, a jedynie dni wolne. Za każde przepracowane 30 dni stażysta ma prawo do 2 dni wolnych. Za pół roku pracy przysługuje mu zatem 12 dni wolnych.

UZASADNIENIE

 Pracodawca może przyjąć na staż stażystę z urzędu pracy. Skierowanie na staż odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą a starostą, w której wskazuje się m.in. datę rozpoczęcia i zakończenia stażu. Jak z tego wynika, w czasie stażu nie dochodzi do nawiązania stosunku pracy między stażystą a pracodawcą, u którego odbywa się staż.

W czasie odbywania stażu bezrobotny nie jest zatem Państwa pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy. Umowa o odbycie stażu nie jest bowiem szczególnym rodzajem umowy o pracę, tylko umową cywilnoprawną.

WAŻNE!

Bezrobotny przebywający na stażu z urzędu pracy nie jest pracownikiem i nie podlega przepisom Kodeksu pracy.

Stażyście nie przysługuje zatem prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze, jaki określa w stosunku do pracowników Kodeks pracy.

Stażyście przysługują natomiast dni wolne. Pracodawca, u którego bezrobotny odbywa staż, powinien mu za każde przepracowane 30 dni udzielić 2 dni wolnego od pracy. Nie jest to jednak urlop wypoczynkowy. Zatem stażyście dni wolnych nie udzielamy w takim wymiarze jak urlopu wypoczynkowego. Dlatego nie mają Państwo racji, że za przepracowanie pół roku przysługuje stażyście jedynie 10 dni wolnych. Za pół roku pracy należy udzielić mu 12 dni wolnych (6 miesięcy x 2 dni).

Dni wolnych udzielanych stażyście nie należy przeliczać na godziny, tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Stażysta jest zatrudniony w zakładzie, w którym obowiązuje system równoważnego czasu pracy. Pracuje w niektóre dni po 12 godzin, w zamian za co ma skrócone godziny pracy w inne dni. Pracownik stażowy złożył do pracodawcy wniosek o udzielenie 2 dni wolnych w dni pracy, w które powinien pracować odpowiednio 12 i 8 godzin. W takim przypadku pracodawca powinien udzielić stażyście wolnego we wskazane przez niego dni. Dni wolnych przysługujących stażyście nie przelicza się na godziny, zatem z przysługującego mu wolnego odpisano 2 dni. Bez znaczenia dla wymiaru wolnego jest w tej sytuacji to, że stażysta w jednym z dni wolnych miał przepracować 8 godzin, a drugiego dnia 12 godzin.

Za dni wolne od pracy stażysta zachowuje prawo do stypendium. Nie trzeba więc odliczać stypendium za czas, w którym stażysta korzystał z dni wolnych. Stypendium wypłaca bezrobotnemu urząd pracy.

Dni wolnych udziela się stażyście wyłącznie na jego wniosek. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest zobowiązany udzielić bezrobotnemu dni wolnych przed terminem zakończenia stażu. Pracodawca powinien bowiem udzielić całego wolnego bezrobotnemu w czasie odbywania stażu.

W przypadku gdy stażysta nie wykorzysta w naturze dni wolnych, nie przysługuje mu za nie ekwiwalent pieniężny. Przepisy dotyczące odbywania stażu z urzędu pracy nie przewidują bowiem takiej możliwości.

Podstawa prawna

  • art. 53 ust. 1, ust. 4, ust. 7a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),
  • art. 154 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK