REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie

Weronika Białek
Zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie/Fot. Fotolia
Zwolnienie dyscyplinarne a zwolnienie lekarskie/Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zwolnienie dyscyplinarne jest szczególnym rodzajem rozwiązania stosunku pracy, następującym najczęściej w wypadku szczególnego naruszenia obowiązków pracowniczych. Czy pracodawca ma możliwość zwolnienia nas w czasie zwolnienia lekarskiego?

Zgodnie z art. 41 ustawy Kodeks pracy ”Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.” Taką usprawiedliwioną nieobecnością jest między innymi okres przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Co jednak dzieje się, kiedy przebywając na tzw. L4 spełnimy którąś z przesłanek, uprawniającą pracodawcę do dyscyplinarnego zwolnienia nas z pracy?

Autopromocja

Kiedy można zwolnić pracownika dyscyplinarnie?

Kodeks Pracy w art. 52 dokładnie wylicza przesłanki, które mogą doprowadzić do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

1) ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;

2) popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;

3) zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Jeżeli któryś z czynów zostanie popełniony w czasie, w jakim pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca ma prawo do rozwiązania z nim stosunku pracy jeszcze przed zakończeniem okresu zwolnienia.

Nie pozostawia wątpliwości także Sąd Najwyższy, który w wyroku z 27 września 1983 r.,( I PRN 108/83) stwierdza, że „zakład pracy może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika także w czasie jego urlopu albo innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.

Wyrazistym przykładem byłaby sytuacja, w której kierowca firmy przewozowej X został złapany przez policję na jeździe pod wpływem środków odurzających, przez co został skazany prawomocnym wyrokiem oraz zostało zabrane mu prawo jazdy. W takim wypadku, nawet jeśli pozostawałby on na zwolnieniu lekarskim oraz jechał samochodem prywatnym, pracodawca ma możliwość dyscyplinarnego zwolnienia takiego pracownika, gdyż spełnia on co najmniej dwie z trzech przesłanek umożliwiających zatrudniającemu takie działanie.

W jakiej formie i w jakim terminie możemy zostać zwolnieni?

Pracodawca powinien być świadomy, że rozwiązanie umowy z winy pracownika bez wypowiedzenia nie może nastąpić później niż 1 miesiąc od pozyskania informacji o okolicznościach, które uzasadniają takie zwolnienie. Także jeżeli pracownik jest reprezentowany przez określony związek zawodowy, pracodawca jest zobowiązany do zasięgnięcia opinii tego związku w sprawie zwolnienia dyscyplinarnego. Jeżeli związek zawodowy ma zastrzeżenia co do zwolnienia zatrudnionego, opinie swoją musi wyrazić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu trzech dni od powzięcia informacji o planowanym zwolnieniu.

Pracownik powinien zostać poinformowany pisemnie o dyscyplinarnym wypowiedzeniu umowy. Pismo takie powinno zostać wysłane pocztą na adres zamieszkania pracownika lub dostarczone mu osobiście. Nie ma jednak wpływu na skuteczność zwolnienia odebranie pisma przez pracownika, jeżeli zostało ono wysłane na adres prawidłowy i dotarło do niego w taki sposób, że miał on możliwość zapoznania się z takim listem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W fabrykach zadowoleni z warunków pracy są tylko pracownicy biurowi, a co mówią zatrudnieni przy produkcji

Zarówno pracownicy biurowi jak i zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji w dużych fabrykach mają zbliżone oczekiwania wobec pracodawców. W praktyce jednak łatwiej jest je spełnić względem pracowników biurowych niż zaangażowanych bezpośrednio w procesy technologiczne. Czym to jest spowodowane?

Kobiety do prac fizycznych i "męskich". Polacy są podzieleni na ten temat

Kobiety do prac fizycznych i "męskich" - Polacy są podzieleni na ten temat. Część uważa, że to stereotypy, część że ma miejsce dyskryminacja płacowa kobiet, a jeszcze inni podkreślają, że pracodawcy powinni być bardziej otwarci na zatrudnianie kobiet w branżach takich, jak: produkcyjna, logistyczna czy budowlana. Czy kobiety nadają się do tzw. prac "męskich"? A mężczyźni do tzw. prac "damskich"

Dni wolne w 2025 r. Jak korzystnie brać urlop

Ustawowe dni wolne od pracy umożliwiają zaplanowanie urlopów w szczególny sposób. Kosztem niewielu dni urlopu można nieproporcjonalnie wydłużyć sobie okresy odpoczynku. Jak zatem będzie można zaplanować wolne w przyszłym roku?

Wniosek o urlop macierzyński 2024 i 2025 r.

Jak, gdzie i do kogo złożyć wniosek o urlop macierzyński? Czy można korzystać z urlopu macierzyńskim jeszcze przed porodem i jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego. Jest kilka zagadnień, o których należy pamiętać - szczególnie, jeżeli z części urlopu macierzyńskiego korzysta ojciec dziecka czy członek rodziny. Wzór wniosku jest wówczas bardziej skomplikowany.

REKLAMA

Urlop macierzyński przed porodem 2024 i 2025 r.

Zdarza się tak, że kobieta chce lub potrzebuje skorzystać z urlopu macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Częściej kobiety korzystają ze zwolnień lekarskich, ale jak najbardziej można wykorzystać część urlopu przed porodem. Poniżej wyjaśnienie ile tygodni takiego urlopu przysługuje i co najważniejsze jaki wniosek złożyć oraz co powinien zawierać.

Wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.

Jaki jest wymiar urlopu macierzyńskiego 2024 i 2025 r.? Ile tygodni macierzyńskiego można wykorzystać przed porodem? Czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego? To najczęstsze wątpliwości kobiet spodziewających się potomstwa czy, tych co już urodziły.

Zasiłek rodzinny. Dodatek do 800 plus. Kto otrzyma?

Rodzina może uzyskać, m.in.: świadczenie wychowawcze 800+, rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie pobytu w żłobku, program Dobry Start 300+. Nie można zapominać o procedowanych programach: „aktywni rodzice w pracy” (tzw. babciowe), „aktywnie w żłobku”, „aktywnie w domu”. Oprócz powyższych, niektórzy rodzice mają prawo do zasiłku rodzinnego. Kto otrzyma takie świadczenie jako dodatek do 800+?

Ciąża w 2024 r. a koniec umowy o pracę. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Co się dzieje, gdy pracownica jest w ciąży, a jej umowa o pracę zbliża się do końca? Czy pracodawca może wypowiedzieć, rozwiązać umowę o pracę w okresie ciąży? Co z okresem urlopu macierzyńskiego pracownicy? 

REKLAMA

ZUS: Coraz mniej czasu na rozliczenie składki zdrowotnej

Zbliża się termin złożenia rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Rozliczenie roczne trzeba przekazać do ZUS w dokumencie za kwiecień 2024 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Rewolucyjna zmiana zasad ustalania stażu pracy – nie tylko umowy o pracę będą wliczane!

To będzie prawdziwa rewolucja! Rząd szykuje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Do stażu pracy wliczane będą okresy wykonywania pracy na innej podstawie niż umowa o pracę.

REKLAMA