| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

Jednostronne „anulowanie wypowiedzenia” jest niedopuszczalne. W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, przepisy (art. 49 Kodeksu pracy) wprowadzają określone skutki prawne z mocy samego prawa. Oznacza to, że termin rozwiązania stosunku pracy jest zależny wyłącznie od zaistniałych faktów, natomiast ustawodawca nie przewidział instytucji nieważności z mocy prawa błędnej czynności prawnej.

Konsekwencje niepodjęcia przez pracodawcę czynności zmierzających do usunięcia błędu w dokonanym wypowiedzeniu nie zostały jednoznacznie określone przepisami i w tym zakresie występuje kilka odmiennych stanowisk. Część ekspertów prawa pracy wskazuje, że może to skutkować odwołaniem się pracownika od wadliwie dokonanego wypowiedzenia, nawet jeśli z oczywistych względów wiadome jest, że umowa nie rozwiąże się z datą wsteczną. Natomiast niektórzy specjaliści prawa pracy wywodzą wprost z art. 49 Kodeksu pracy, że pracownikowi nie przysługuje prawo do odwołania się od błędnego wypowiedzenia. Pracownik może jedynie żądać w drodze pozwu określenia przez sąd rzeczywistego, zgodnego z przepisami momentu ustania stosunku pracy, jeżeli pracodawca dobrowolnie tego nie potwierdzi.

Bezspornie zatem pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie do końca właściwego okresu wypowiedzenia. Ponadto w razie wskazania w świadectwie pracy przedwczesnego terminu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o jego sprostowanie (art. 97 § 21 Kodeksu pracy), a jeżeli poniesie z tej przyczyny szkodę – o odszkodowanie (art. 99 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 49, art. 97, art. 99, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61 Kodeksu cywilnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK