| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

Jak postąpić, jeżeli w wypowiedzeniu podano błędny okres wypowiedzenia

W styczniu 2012 r. wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Przez pomyłkę podaliśmy pracownikowi w tym wypowiedzeniu, że umowa o pracę rozwiąże się 29 lutego 2011 r., zamiast 29 lutego 2012 r. Kiedy rozwiąże się umowa o pracę w takiej sytuacji? Czy powinniśmy poinformować pracownika o błędzie w wypowiedzeniu?

Jednostronne „anulowanie wypowiedzenia” jest niedopuszczalne. W przypadku zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany, przepisy (art. 49 Kodeksu pracy) wprowadzają określone skutki prawne z mocy samego prawa. Oznacza to, że termin rozwiązania stosunku pracy jest zależny wyłącznie od zaistniałych faktów, natomiast ustawodawca nie przewidział instytucji nieważności z mocy prawa błędnej czynności prawnej.

Konsekwencje niepodjęcia przez pracodawcę czynności zmierzających do usunięcia błędu w dokonanym wypowiedzeniu nie zostały jednoznacznie określone przepisami i w tym zakresie występuje kilka odmiennych stanowisk. Część ekspertów prawa pracy wskazuje, że może to skutkować odwołaniem się pracownika od wadliwie dokonanego wypowiedzenia, nawet jeśli z oczywistych względów wiadome jest, że umowa nie rozwiąże się z datą wsteczną. Natomiast niektórzy specjaliści prawa pracy wywodzą wprost z art. 49 Kodeksu pracy, że pracownikowi nie przysługuje prawo do odwołania się od błędnego wypowiedzenia. Pracownik może jedynie żądać w drodze pozwu określenia przez sąd rzeczywistego, zgodnego z przepisami momentu ustania stosunku pracy, jeżeli pracodawca dobrowolnie tego nie potwierdzi.

Bezspornie zatem pracodawca musi wypłacić pracownikowi wynagrodzenie do końca właściwego okresu wypowiedzenia. Ponadto w razie wskazania w świadectwie pracy przedwczesnego terminu rozwiązania stosunku pracy pracownikowi będzie przysługiwało roszczenie o jego sprostowanie (art. 97 § 21 Kodeksu pracy), a jeżeli poniesie z tej przyczyny szkodę – o odszkodowanie (art. 99 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna:

  • art. 30, art. 49, art. 97, art. 99, art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 60, art. 61 Kodeksu cywilnego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK