| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Czy stosunek pracy na podstawie powołania można rozwiązać za porozumieniem stron

Jeden z dyrektorów naszego zakładu jest zatrudniony na podstawie powołania. 20 października br. zwrócił się do nas z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 listopada 2010 r. Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę, czy musi być wypełniona wynikająca z Kodeksu pracy procedura odwołania równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę temu pracownikowi?

Taki pogląd potwierdza również orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyrokach z 7 marca 1997 r. (I PKN 33/97, OSNP 1997/22/431) oraz z 22 grudnia 1976 r. (I PRN 121/76, OSNC 1977/8/140) Sąd Najwyższy dopuścił możliwość rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania za porozumieniem stron.

Pewne wątpliwości może jedynie stwarzać sposób formalnego dopełnienia zaistniałej sytuacji. Wprawdzie rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron nie wymaga żadnej szczególnej formy, to jednak w przypadku powołanego pracownika jego odwołanie powinno nastąpić w formie pisemnej nawet w sytuacji, gdy stosunek pracy rozwiązuje się za porozumieniem stron (art. 70 § 11 Kodeksu pracy).

PRZYKŁAD

Pracownik powołany na stanowisko dyrektora zwrócił się 15 października 2010 r. do organu powołującego z wnioskiem o rozwiązanie z nim stosunku pracy za porozumieniem stron 31 października 2010 r. Organ powołujący, wyrażając zgodę na to rozwiązanie, skierował do pracownika pismo o treści: „W odpowiedzi na Pana wniosek z 15 października 2010 r. odwołuję Pana z dniem 31 października 2010 r. ze stanowiska dyrektora i jednocześnie wyrażam zgodę na rozwiązanie stosunku pracy 31 października 2010 r.” Takie rozwiązanie stosunku pracy pracownika zatrudnionego na podstawie powołania jest skuteczne i zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy.

Organ odwołujący powinien przychylić się do wskazanej przez pracownika daty rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron. Nie może wskazać innej daty, gdyż wówczas to pracownik musiałby wyrazić zgodę na zaproponowaną przez pracodawcę datę rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 69, art. 70, art. 72 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Odwołanie, o jakim mowa w art. 70 k.p., nie jest jedynym środkiem prowadzącym do rozwiązania stosunku pracy nawiązanego na podstawie powołania. Jest to środek szczególny, który zastępuje służącą zakładowi pracy możność wypowiedzenia „zwykłej”umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 30 § 1 pkt 2 k.p.), a także rozwiązanie takiej umowy przez zakład pracy bez wypowiedzenia (art. 30 § 1 pkt 3 k.p.), nie wyłącza jednak przewidzianej w art. 30 § 1 pkt 1 k.p. możności rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron. (Postanowienie Sądu Najwyższego z 17 sierpnia 1977 r., I PZ 30/77)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »