| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p). Jest to najmniej sformalizowany sposób rozwiązania umowy o pracę. I oznacza to, że zawarcie takiego porozumienia zostało pozostawione prawie całkowicie woli stron stosunku pracy. Jedynym warunkiem jest, aby strony wyraziły zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie. W tym przypadku, jeśli pracodawca nie wyraził takiej zgody, to do zawarcia porozumienia nie doszło.

Jeśli chodzi o adnotacje na piśmie pracownika, to są one nieobowiązkowe, ale mogą okazać się pożyteczne. Kodeks pracy stawia wymogi dotyczące zachowania formy pisemnej jedynie w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, czyli w drodze jednostronnej czynności pracodawcy lub pracownika. Jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to jest ono możliwe nawet w formie ustnej. Na mocy art. 60 k.c. (w związku z art. 300 k.p.) wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. W związku z tym należy przyjąć, że do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy, jak również do odrzucenia takiej propozycji wystarczy ustne oświadczenie drugiej strony. Zachowanie w tym przypadku formy pisemnej ma znaczenie jedynie ze względów dowodowych, ponieważ prosto będzie udowodnić fakt braku porozumienia stron, jeśli jego prawdziwość potwierdza pismo. W związku z powyższym oczywiście pracodawca nie musi adnotować na piśmie pracownika swojego braku zgody, ale warto jednak to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Może to mieć znaczenie w sytuacji, gdyby pracownik chciał przed sądem dowodzić, że pracodawca zawarł z nim takie porozumienie, a chce go zwolnić za wypowiedzeniem. Wtedy adnotacja na piśmie z informacją o braku zgody na porozumienie stron może ułatwić dowodzenie prawdy przed sądem.

W przypadku gdy pracodawca nie wyraził zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie oznacza to, że automatycznie zaczyna pracownikowi biec okres wypowiedzenia. Stało by się tak, gdyby pracownik w propozycji porozumienia zastrzegł, że w przypadku odmowy pracodawcy, to pismo jest wypowiedzeniem umowy o pracę. W sytuacji braku takiego zastrzeżenia pracownik nadal jest zatrudniony, a okres wypowiedzenia nie biegnie.

Podstawa prawna

  • art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »