| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę

Czy można udzielić zaliczkowo urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który po raz pierwszy podjął pracę

Od 18 czerwca 2012 r. zawarliśmy umowę o pracę z osobą, która nie wykonywała wcześniej pracy w ramach stosunku pracy (we wrześniu ukończyła studia wyższe, od października 2011 r. do lutego 2012 r. świadczyła pracę w kancelarii prawnej na podstawie umowy zlecenia). Pracownica wystąpiła ostatnio z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wypoczynkowego w lipcu 2012 r. w wymiarze 5 dni ze względów osobistych. Zgadzamy się na skorzystanie przez pracownicę z tego urlopu. Czy jednak dopuszczalne jest zaliczkowe udzielanie urlopu wypoczynkowego?

PRZYKŁAD

Pracownik podjął pierwszą pracę od 1 czerwca 2011 r. W połowie czerwca poprosił pracodawcę o udzielenie 3 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownik potrzebował bowiem tych dni na załatwienie swoich spraw prywatnych. Pracodawca udzielił mu 3 dni wolnego. Następnie pracodawca zmniejszył mu o 3 dni wymiar urlopu wypoczynkowego, do jakiego pracownik nabył prawo w 2011 r. Takie postępowanie pracodawcy było nieprawidłowe. Obniżenie wymiaru urlopu wypoczynkowego może spowodować ukaranie pracodawcy mandatem przez inspektora PIP. Udzielone 3 dni wolnego pracodawca powinien potraktować jako dodatkowe płatne dni wolne od pracy.

Prawo nie zabrania pracodawcy udzielania pracownikowi dodatkowego czasu wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia ponad przysługujący pracownikowi wymiar urlopu. Nie może to się jednak odbywać kosztem przyszłego urlopu tego pracownika, a jedynie na wyłączny koszt i ryzyko pracodawcy.

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy). Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 Kodeksu pracy). Zasada ta obowiązuje w roku kalendarzowym, w którym pracownik rozpoczął swoją karierę zawodową. Na zasadę nabywania prawa do urlopu w pierwszym roku kalendarzowym zatrudnienia nie będzie miała wpływu zmiana pracodawcy w trakcie tego okresu. Natomiast prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym kolejnym roku kalendarzowym.

Kodeks pracy nie ustala zasad zaokrąglania niepełnych dni urlopu udzielanych na opisanych wyżej zasadach. W związku z tym pracownikowi, któremu po przepracowaniu roku będzie przysługiwał urlop w wymiarze 20 dni, za każdy miesiąc naliczają Państwo 1,66 dnia. Pracownik, który posiada co najmniej 10-letni staż urlopowy, w pierwszym roku kalendarzowym swojej pracy będzie miał naliczany urlop wypoczynkowy w wymiarze 2,16 dnia za każdy miesiąc pracy. Dopuszczalne jest jednak zaokrąglanie wymiaru urlopu na korzyść pracownika, w górę, do pełnego dnia.

Podstawa prawna:

  • art. 153, art. 161, art. 205 § 3 Kodeksu pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK