| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Uprawnienia rodzicielskie > Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Zwolnienie na dzieci, gdy współmałżonek pracuje w domu

Żona mojego pracownika pracuje w gospodarstwie rolnym i jest płatnikiem składek na KRUS. Czy w takiej sytuacji mojemu pracownikowi należą się 2 dni urlopu (zwolnienia) na dzieci?

Pracownikowi wychowującemu co najmniej 1 dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 k.p.). Oczywiście wymiar zwolnienia jest niezależny od liczby posiadanych dzieci. Ważne jest, aby przynajmniej jedno z nich nie miało ukończonych 14 lat.

Prawo do zwolnienia przysługuje każdemu z rodziców, ale gdy oboje pozostają w zatrudnieniu, ze zwolnienia w wymiarze 2 dni może skorzystać tylko 1 z nich. Możliwa jest również sytuacja, że każde z rodziców skorzysta z 1 dnia wolnego. Każde z rodziców powinno złożyć u swojego pracodawcy oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z prawa do omawianego zwolnienia.

Nadmienić należy także, że pracownik może skorzystać ze zwolnienia na dziecko również wtedy, gdy drugi rodzic (opiekun) dziecka nie pracuje lub przebywa na urlopie wychowawczym. Taka sytuacja ma miejsce, gdyż prawo do zwolnienia jest uzależnione od pozostawania w zatrudnieniu, a nie od tego, czy dziecko ma zapewnioną opiekę ze strony drugiego małżonka.

Gdy małżonka pracownika nie pozostaje w stosunku pracy, lecz prowadzi na własny rachunek gospodarstwo rolne lub pracuje w takim gospodarstwie jako domownik, to pracownik może skorzystać ze zwolnienia na dzieci. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że w danym przypadku małżonka pracownika nie pozostaje w zatrudnieniu, a tym samym nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia, to właśnie pracownikowi przysługuje zwolnienie w pełnym wymiarze 2 dni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Vindicat sp. z o.o.

Vindicat to ogólnopolska firma windykacyjna realizująca usługi odzyskiwania należności. Jesteśmy również pionierem w tworzeniu rozwiązań informatycznych, umożliwiających samodzielne odzyskiwanie długów przez wierzycieli. VCAT.pl to internetowa platforma skutecznej windykacji należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK