| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Specjalista do spraw BHP

Specjalista do spraw BHP

Zatrudniamy 105 pracowników. Sprawy z zakresu bhp prowadzi jeden pracownik zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty. Czy możemy temu pracownikowi, który jest przewodniczącym związku zawodowego, w ramach tego etatu powierzyć wykonywanie innych czynności niewchodzących w zakres jego obowiązków? - pyta Czytelnik z Krakowa.


Nie. Pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku głównego specjalisty ds. bhp nie można powierzyć dodatkowych obowiązków w ramach łączącej strony umowy. Szczegółowe uregulowania dotyczące organizacji służby bezpieczeństwa i higieny pracy zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 109, poz. 704 ze zm.).

Liczbę pracowników służby bhp ustala w regulaminie organizacyjnym pracodawca, biorąc pod uwagę stan zatrudnienia oraz występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy. Pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy w zależności od potrzeb. Jeżeli w danej komórce zatrudniona jest jedna osoba w pełnym wymiarze czasu pracy, to nie można temu pracownikowi powierzyć w ramach tego etatu dodatkowych zadań niewchodzących w zakres jego obowiązków jako specjalisty ds. bhp. Pracownikowi można natomiast zlecić dodatkowe zadania w odrębnej umowie o pracę na część etatu za dodatkowym wynagrodzeniem. W tej sytuacji możliwa jest jedynie zmiana regulaminu organizacyjnego i co za tym idzie zmiana warunków pracy i płacy głównemu specjaliście ds. bhp. Z uwagi na to, że pracownik ten jest równocześnie przewodniczącym zakładowej organizacji związku zawodowego, a jego stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, to powierzenie dodatkowych czynności może nastąpić wyłącznie za jego zgodą.

Odpowiedziała Beata Skrobisz-Kaczmarek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »