| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

Jeżeli umowa z tym pracownikiem zostanie przedłużona, nie musi on ponownie składać ślubowania. W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika w danej jednostce taki pracownik składa ślubowanie tylko raz przed przystąpieniem do pracy.

UZASADNIENIE

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych oraz na stanowiskach urzędniczych kierowniczych składają ślubowanie (art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych). Ślubowanie składa się przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych.

Konstrukcja przepisów wskazuje, że ślubowanie jest związane z podejmowanym po raz pierwszy zatrudnieniem w jednostce samorządowej. A zatem dla obowiązku złożenia ślubowania nie ma znaczenia, która z kolei umowa jest zawierana z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym lub urzędniczym kierowniczym w danej jednostce. Pracownik składa bowiem ślubowanie tylko raz.

Obowiązek złożenia ślubowania nie dotyczy pracowników zatrudnionych po raz pierwszy w jednostkach samorządowych na stanowiskach urzędniczych. Tacy pracownicy są zatrudniani na podstawie umów na czas określony maksymalnie na 6 miesięcy (art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Pracownicy podejmujący pracę po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym w jednostce samorządowej są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem. Pracownicy ci składają ślubowanie dopiero po odbyciu służby przygotowawczej (lub po ewentualnym zwolnieniu z odbycia tej służby przez kierownika jednostki) i złożeniu egzaminu z pozytywnym wynikiem.

WAŻNE!

Ślubowanie składają tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym na stanowiskach urzędniczych kierowniczych.

Obowiązku złożenia ślubowania nie mają pracownicy zatrudnieni na stanowiskach doradcy, asystenta oraz na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Zatem w przypadku zatrudnienia na stanowisku urzędniczym pracownika samorządowego, który dotychczas był zatrudniony w jednostce samorządowej na stanowisku pomocniczym lub obsługi oraz doradcy lub asystenta, taki pracownik jest zobowiązany do odbycia służby przygotowawczej i złożenia egzaminu. Dopiero po pozytywnym zdaniu egzaminu składa ślubowanie.

Podstawa prawna

  • art. 16, art. 18, art. 19 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Lisak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »