| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

Jeżeli umowa z tym pracownikiem zostanie przedłużona, nie musi on ponownie składać ślubowania. W przypadku ponownego zatrudnienia pracownika w danej jednostce taki pracownik składa ślubowanie tylko raz przed przystąpieniem do pracy.

UZASADNIENIE

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych oraz na stanowiskach urzędniczych kierowniczych składają ślubowanie (art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych). Ślubowanie składa się przed przystąpieniem do wykonywania obowiązków służbowych.

Konstrukcja przepisów wskazuje, że ślubowanie jest związane z podejmowanym po raz pierwszy zatrudnieniem w jednostce samorządowej. A zatem dla obowiązku złożenia ślubowania nie ma znaczenia, która z kolei umowa jest zawierana z pracownikiem samorządowym zatrudnionym na stanowisku urzędniczym lub urzędniczym kierowniczym w danej jednostce. Pracownik składa bowiem ślubowanie tylko raz.

Obowiązek złożenia ślubowania nie dotyczy pracowników zatrudnionych po raz pierwszy w jednostkach samorządowych na stanowiskach urzędniczych. Tacy pracownicy są zatrudniani na podstawie umów na czas określony maksymalnie na 6 miesięcy (art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). Pracownicy podejmujący pracę po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym w jednostce samorządowej są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej, która kończy się egzaminem. Pracownicy ci składają ślubowanie dopiero po odbyciu służby przygotowawczej (lub po ewentualnym zwolnieniu z odbycia tej służby przez kierownika jednostki) i złożeniu egzaminu z pozytywnym wynikiem.

WAŻNE!

Ślubowanie składają tylko pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych, w tym na stanowiskach urzędniczych kierowniczych.

Obowiązku złożenia ślubowania nie mają pracownicy zatrudnieni na stanowiskach doradcy, asystenta oraz na stanowiskach pomocniczych i obsługi.

Zatem w przypadku zatrudnienia na stanowisku urzędniczym pracownika samorządowego, który dotychczas był zatrudniony w jednostce samorządowej na stanowisku pomocniczym lub obsługi oraz doradcy lub asystenta, taki pracownik jest zobowiązany do odbycia służby przygotowawczej i złożenia egzaminu. Dopiero po pozytywnym zdaniu egzaminu składa ślubowanie.

Podstawa prawna

  • art. 16, art. 18, art. 19 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK