| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Odrzucenie sprzeciwu od nałożonej kary porządkowej

Pracownik wniósł sprzeciw od nałożonej na niego kary upomnienia. Sprzeciw ten chcemy odrzucić. Czy w piśmie do pracownika trzeba uzasadnić odrzucenie tego sprzeciwu?

RADA

Nie mają Państwo obowiązku uzasadniać odrzucenia sprzeciwu od zastosowanej wobec pracownika kary upomnienia.

UZASADNIENIE

W zawiadomieniu o odrzuceniu sprzeciwu nie muszą Państwo uzasadniać powodów jego odrzucenia. Nie mają Państwo także obowiązku zamieszczać w tym zawiadomieniu pouczenia o przysługującym pracownikowi prawie wystąpienia do sądu pracy o uchylenie kary porządkowej. Nakładając na pracownika karę należy podać rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych. Uzasadnianie sprzeciwu byłoby niejako powtórzeniem zarzutów, z powodu których ukarali Państwo pracownika. Sprzeciw pracownika nie zmienia bowiem stanu faktycznego, który miał miejsce wcześniej.

Jeżeli na terenie Państwa firmy działa związek zawodowy, o odrzuceniu sprzeciwu powinni Państwo decydować wyłącznie po rozpatrzeniu stanowiska zakładowej organizacji związkowej, jeżeli reprezentuje ona Państwa pracownika. Udział organizacji związkowej w rozpatrywaniu sprzeciwu ma charakter wyłącznie opiniodawczy i przy podejmowaniu decyzji nie są Państwo związani jej stanowiskiem. Odrzucenie sprzeciwu bez uzyskania opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej będzie skuteczne. Jednak w przypadku sporu sądowego może stanowić podstawę do uchylenia wymierzonej kary porządkowej. Jeżeli w Państwa firmie nie ma organizacji związkowej, podejmują Państwo decyzję o odrzuceniu sprzeciwu samodzielnie.

WAŻNE!

Decyzja o odrzuceniu sprzeciwu powinna być podjęta po wcześniejszym rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, jeżeli w firmie działa związek zawodowy.

Pracownik może wnieść sprzeciw w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu, jeżeli wymierzenie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa (art. 112 § 1 Kodeksu pracy). Sprzeciw pracownika oznacza jego żądanie, aby ponownie rozpatrzyć sprawę, w której zastosowano wobec niego karę porządkową. W przypadku niedotrzymania 7-dniowego terminu do wniesienia przez pracownika sprzeciwu od nałożonej kary, pracownik traci możliwość wniesienia tego sprzeciwu.

Przepisy nie określają wymagań co do treści i formy sprzeciwu. Może on być zatem wniesiony ustnie. Pracodawca powinien również rozpatrzyć sprzeciw, w którym nie zostały określone konkretne zarzuty, a pracownik opiera się tylko na przekonaniu, że ukaranie go nie było zasadne. Brak uzasadnienia przez pracownika sprzeciwu stwarza możliwość jego odrzucenia bez głębszej analizy, ponieważ nie wiadomo, co pracownik kwestionuje. O odrzuceniu sprzeciwu należy obowiązkowo powiadomić pracownika. Sprzeciw można odrzucić w całości albo w części przez złagodzenie kary (np. kary pieniężnej na naganę czy nagany na upomnienie). W ramach sprzeciwu pracownika od zastosowanej kary porządkowej nie ma możliwości zaostrzenia uprzednio zastosowanej kary.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »