| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Klimat do rozwoju

Klimat do rozwoju

Rozmowa z Grzegorzem Święchem, prezesem zarządu Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości

Z mojej obserwacji wynika, że oni nas widzą jako rokujący rynek, ale to znowu wynika z tego, że zagranica szuka. Wszyscy szukają nowych rozwiązań i zastosowań, bo każdy chce się wyróżnić. Dzisiaj w Dolinie Krzemowej są absolutnie wszyscy i tam nie ma izolacji. Ja myślę, że to jest w ogóle kierunek świata – otwartość ludzi, szukanie. Taka metafora radaru. Każdy, kto zajmuje się biznesem, powinien być na nasłuchu. To jest „wyłapywanie” nawet podczas jazdy w pociągu, gdzie prosta pomoc drugiej osobie kończy się rozmową o wspólnej płaszczyźnie biznesowej.

● Obawiam się, że ma się to nijak do zjawiska zdobywania stanowiska i nalepki na czole oznajmiającej moje miejsce w hierarchii...

Oj, to niestety permanentna sytuacja. Menedżerowie robią okropny błąd, zdobywając stanowiska na wizytówce, a nie kompetencje bogacące siebie jako specjalistów. Oczywiście dziwić się temu do końca nie należy, bo jesteśmy społeczeństwem trochę wygłodniałym, które zachłysnęło się ekscytującymi standardami. Teraz kreatywność ponad wszystko, kontakty ponad wszystko, przedsiębiorczość ponad wszystko.

● Ale ciekawie byłoby, gdyby wszyscy tacy byli.

...Świat byłby idealny (uśmiech).

● Wracając na moment do przyszłego studenta. Jak dyplom ma być w cenie, jeżeli sprzedawca w sklepie w galerii handlowej czy protokolantka w sądzie w wymogach stanowiskowych ma ukończenie jakichkolwiek studiów wyższych. I mamy proceder „pójdę na byle co”.

To niestety zdewaluowanie wyższego wykształcenia, gdyż dyplom nie jest jednostką certyfikującą, pomijając zawody typu lekarz, prawnik. Taka protokolantka oczywiście może mieć wyższe wykształcenie, ale zupełnie innych kwalifikacji od niej oczekujemy. Jeżeli w trakcie pracy okazuje się być wybitna, przełożony widzi w niej większą przyszłość, to powinien jej zasugerować, w jakiej perspektywie ją widzi i jakie w związku z tym wykształcenie powinna uzupełnić. A studiować – bo tak, to potem nie dziwmy się kierunkom i poziomowi „bo tak”.

● Myśli Pan, że ktoś się na nas obraził za to, co powiedzieliśmy?

Jeden nazwie to, co mówimy filozofowaniem, inny myśleniem, a ja zakłóceniem porządku rzeczywistości. Trzeba go zakłócać po to, żeby pobudzać myślenie, sprowokować siebie i innych. Ja nie wierzę, żeby ktokolwiek się na nas obraził. Są ludzie bardziej odjechani i bardziej wystandaryzowani. Nie wyobrażam sobie łąki w jednym kolorze.

● Dziękuję za rozmowę.

Czytaj także

Autor:

Trener, coach personalny, konsultant

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK