| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Ustawienia systemowe w biznesie

Ustawienia systemowe w biznesie

Metoda ustawień systemowych w biznesie od kilkunastu lat dynamicznie rozwija się i zdobywa popularność w Europie Zachodniej. Korzystały z niej takie firmy, jak Daimler-Chrysler, IBM, McDonald’s, Microsoft czy BMW. Jednak metoda budzi kontrowersje, a większość osób w pierwszym kontakcie z nią reaguje sceptycyzmem i niedowierzaniem.

Ale jak to działa?

W ten sposób dochodzimy do największej trudności związanej z ustawieniami systemowymi. Otóż nie wiadomo, jak i dlaczego działają. Nie wiemy, czym są mechanizmy, które sprawiają, że reprezentanci mają natychmiastowy dostęp do informacji na temat systemu, który reprezentują, dostęp, powiedzmy to wprost, wymykający się możliwościom racjonalnego poznania. Nieco informacji można znaleźć w pracach brytyjskiego biologa Rumperta Sheldrake’a, jednak nie jest to ten rodzaj informacji, który udobruchałby analityczny umysł i dostarczył satysfakcjonujących dowodów sceptykom.

I na tym wypadałoby zakończyć artykuł skierowany do osób z racjonalnego świata biznesu, gdyby nie pewien fakt. Fakt, że istnieją dowody na efektywność metody: kilka niezależnych badań naukowych potwierdziło pozytywne skutki zastosowania metody ustawień systemowych w istotnej liczbie firm.

Obszary zastosowań

Konsultacja za pomocą metody ustawień systemowych pozwala znaleźć rozwiązania złożonych sytuacji, sklaryfikować cele, rozwinąć nowe perspektywy działań, słowem: dostarcza systemowych i często zaskakujących wglądów w sytuacje wymagające rozwiązań i/lub podejmowania decyzji.

Przykładowe konkretne zastosowania to między innymi restrukturyzacja firmy, fuzje i przejęcia, zmiany kierownictwa, zmiany personalne, rekrutacja, decyzje marketingowe, trudne do logicznego wyjaśnienia zaburzenia działania biznesu: wysoka rotacja, spadek przychodu/zysku, spadek morale pracowników, problemy z klientami, problemy komunikacyjne, wewnętrzne spory, wypalenia zawodowe.

Czy zatem możemy wnioskować, że ustawienia systemowe są dobre na wszystko? Z pewnością nie.

Korzystanie z tej metody wymaga jednocześnie odwagi do stawienia czoła prawdzie na temat systemu, jak też gotowości do zaakceptowania sfery niepewności, nieznanego. Jest to jedna z mniej komfortowych w użytkowaniu metod konsultingu. Jednym z warunków sensowności korzystania z tej metody jest gotowość klienta do wzięcia odpowiedzialności za podjęcie decyzji.

Organizacja, której dotyczy konsultacja, powinna być zdolna do podjęcia i wdrożenia w życie decyzji, która, w efekcie konsultacji systemowej, zostanie ujawniona jako najlepsza dla organizacji. Na przykład konstelacja najczęściej nie pomoże w sytuacji, gdy ktoś już wewnętrznie podjął decyzję i szuka jedynie jej potwierdzenia.

Aby zdobyć więcej informacji na ten budzący emocje temat, warto sięgnąć do literatury oraz przyjrzeć się sesjom ustawień systemowych w charakterze obserwatora czy reprezentanta. Można wiele opisywać, jednak nie sposób zrozumieć istoty metody bez doświadczenia jej poprzez obserwację ustawień na żywo.

Metoda ustawień systemowych według Berta Hellingera jest w ciągłym procesie ewolucji, co wynika z jej fenomenologicznej istoty. Sam jej twórca podczas warsztatu na temat sukcesu w organizacjach, który odbył się w październiku 2010 roku we Frankfurcie, ogłosił koniec ustawień w formie, z którą mieliśmy do czynienia dotychczas. Miejsce ustawień systemowych rozumianych jako narzędzie w ręku terapeuty czy konsultanta, tak jak traktuje o nich ten artykuł, zajmują Nowe Ustawienia, które są już bardziej dyscypliną duchową niż naukową. Na literaturę na ich temat pewnie przyjdzie nam nieco poczekać. Aktualne informacje o rozwoju metody można znaleźć na oficjalnej stronie Berta Hellingera w Polsce www. hellingerpolska.pl.

Polecamy artykuły

Autor:

socjolog; współwłaścicielka i szefowa firmy badawczo-doradczej Ares

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK