| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy wyposażenie stanowiska pracy wpływa na efektywność pracownika?

Czy wyposażenie stanowiska pracy wpływa na efektywność pracownika?

Czy aranżacja przestrzeni oraz jakość poszczególnych elementów stanowiska pracy mają wpływ na zaangażowanie pracownika? Jak zapewnić stymulujące warunki pracy? Czy jest jeden kluczowy element, czy temat należy traktować kompleksowo?

Kolejnym elementem jest estetyka wnętrza, design, forma, kolory itp. Dlaczego jest to tak istotne? Przypomnijmy sobie miejsca, w których lubimy przebywać i spotykać się ze znajomymi. Kupując samochód, również zwracamy uwagę na jego wygląd, wnętrze i kolor. Podobnie jest z biurem. Nie wystarczy dobra lokalizacja i forma budynku. Trzeba zadbać, aby wnętrze było atrakcyjne wizualnie oraz aby pracownicy dobrze się w nim czuli. Warto pamiętać, że to w nim spędzają większą część aktywnego czasu.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem jest zorganizowanie samego stanowiska pracy, traktowanego jako całość. Nie wystarczy jednak, jeśli kupimy pracownikowi jedynie wygodny fotel. Biurko bez regulacji wysokości czy krzywo stojące szafy zniechęcają go do skutecznej i efektywnej pracy.

Ile to kosztuje?

Lepsze wyposażenie stanowiska pracy oraz przyjemniejsza aranżacja wnętrza często wiąże się z wyższymi kosztami. Warto jednak traktować tę kwestię jak długoterminową inwestycję w budowanie wizerunku dobrego pracodawcy, zapewnienie warunków pracy, które minimalizują absencję w pracy i podnoszą efektywność pracowników. Korzyści z takiej inwestycji znacznie przekraczają jej koszty. Badania prowadzone przez American Journal of Preventive Medicine pokazują, iż pracodawcy inwestujący w programy mające na celu poprawę samopoczucia pracowników otrzymują zwrot 3–6 dol. za każdego zainwestowanego dolara przez okres dwóch, pięciu lat. W Polsce nie prowadzi się takich badań, ale warto zauważyć, że średni wydatek na stanowisko pracy to 2,5 tys. zł, czyli 41 zł na pracownika miesięcznie (licząc pięcioletni okres amortyzacji). Z pewnością nie jest to jednak wymarzony zestaw, fotel z podstawowymi funkcjami, biurko bez regulacji wysokości, kontener i szafa bez poziomowania. Inwestując dodatkowe 10 zł miesięcznie, otrzymujemy bardzo dobry fotel z mechanizmem Synchro i biurko z regulacją wysokości. Przy zainwestowanych kolejnych 10 zł mamy już podwyższony standard całego stanowiska; od fotela, poprzez biurko, aż po szafę. Rewelacyjne warunki pracy przy biurku z elektryczną regulacją wysokości do pracy stojąco-siedzącej to kolejna inwestycja rzędu 39 zł, czyli 100 zł na miesiąc.

Z pracą jak z kawą

Efektywność pracy będzie zależała nie tylko od wyposażenia samego stanowiska pracy, ale również od aranżacji i estetyki wnętrza, które mają wpływ na postrzeganie miejsca pracy przez pracownika. Niestety, efektywność w pracy biurowej trudno jest zmierzyć w łatwy i prosty sposób, tak jak wydajność na linii produkcyjnej. Czasami to tak jak zadać sobie pytanie, o ile bardziej smakuje ta sama kawa w miejscu, które lubimy i w kafejce bez tzw. klimatu. Ile chcemy za nią zapłacić więcej, tylko dlatego, aby pić ją w przyjaznym otoczeniu? Z pracą jest jak z kawą. Jedni mogą wykonywać pracę w otoczeniu, które lubią, drudzy w takim, w którym muszą. Ważne, aby decydenci firm o tym pamiętali.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK