| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Programy wdrożeniowo-rozwojowe pozwalają na efektywne wprowadzenie nowego pracownika do organizacji.

Prawidłowo przeprowadzony proces wdrożenia nowego pracownika do organizacji przynosi korzyści zarówno osobie nowo zatrudnionej, jak i firmie. Coraz więcej organizacji dostrzega te korzyści i zaczyna wprowadzać u siebie programy wdrożeniowo-rozwojowe dla nowych pracowników. Często takie działania pozwalają unikać niepotrzebnych kosztów związanych ze stratą pracownika i przeprowadzaniem na nowo procesu rekrutacji.

Dzięki procesowi Assessment Center wyłoniliśmy pracownika, który posiada odpowiedni poziom kompetencji do pełnienia określonej funkcji w organizacji. Same kompetencje jednak są niewystarczające w nowym dla niego środowisku pracy. Sukces nowego pracownika zależy bowiem w dużej mierze od przygotowania się firmy do jego wdrożenia. Prawidłowe przygotowanie wprowadzenia pracownika w obowiązki może być czasochłonne i wymagać zaangażowania wielu osób, jednak korzyści, jakie można osiągnąć, przewyższają poniesione koszty.

Miłe powitanie

Powitanie nowego pracownika w firmie to tak naprawdę początek procesu jego wdrożenia do organizacji. Warto więc tutaj pozwolić sobie na miły gest i w imieniu firmy wysłać do pracownika list powitalny (zobacz na stronie...). List powitalny może być w formie elektronicznej, jak również papierowej. Jest to pierwszy etap komunikacji z nowo zatrudnionym. Razem z listem możemy załączyć manual zawierający najważniejsze wskazówki dla nowego pracownika. Podstawowe informacje, jakie pracownik powinien znaleźć w manualu, to: informacje o firmie, jej misji, kulturze, zasadach postępowania i wartościach, a także wskazówki organizacyjne w zakresie rozmieszczenia poszczególnych zespołów i działów, przyjętych godzin pracy, obowiązujących procedurach itp.

Takie powitanie nowego pracownika na pewno wpłynie na pozytywne postrzeganie przez niego organizacji, w której został zatrudniony.

Kto jest kim

Możemy wyobrazić sobie, jak czuje się pracownik w firmie, w której wszystkie osoby są dla niego obce. Gdy jedzie windą inni przyglądają mu się z zaciekawieniem, zastanawiając się, kim jest i co robi. Sytuacja taka jest niekomfortowa dla obu stron. Bardzo łatwo można jej uniknąć. Pewnym rozwiązaniem jest „wycieczka” po biurze i przedstawienie nowego pracownika. W przypadku bardzo dużych organizacji pomysł ten może nie być możliwy do zrealizowania. Dobrze wykorzystać jednak w tym celu intranet lub maila, który wysłany do wszystkich z krótką charakterystyką pracownika, ułatwia wszystkim wzajemną identyfikację, zwłaszcza gdy w intranecie zamieszczone są profile wszystkich pracowników firmy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK