| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Czy zleceniobiorca niepodlegający ubezpieczeniu chorobowemu ma prawo do zasiłku z tytułu wypadku przy pracy

Zleceniobiorca, który podlega wyłącznie obowiązkowym ubezpieczeniom (nie płaci składki chorobowej), uległ wypadkowi przy wykonywaniu zlecenia. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku chorobowego?

W omawianym przypadku zleceniobiorca ma prawo do zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Jednak sama okoliczność powstania niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy nie oznacza automatycznie uzyskania prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Ubezpieczony nie ma prawa do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeżeli:

  • wyłączną przyczyną wypadku jest udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia,
  • wyłączną przyczyną wypadku było jego umyślne spowodowanie,
  • wypadek wydarzył się wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
  • ubezpieczony będący w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych w znacznym stopniu przyczynił się do spowodowania wypadku,
  • ubezpieczony za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia.

O wypadku zleceniobiorca powinien poinformować podmiot, na którego rzecz wykonuje zlecenie. Po ustaleniu okoliczności i przyczyn wypadku – nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania przez płatnika zawiadomienia o wypadku, zleceniodawca ma obowiązek sporządzić kartę wypadku. Dopiero uznanie w karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy i jej prawidłowe wypełnienie dają zleceniobiorcy prawo do wypłaty zasiłku wypadkowego.

WAŻNE!

Podstawą do wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego jest uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy w prawidłowo wypełnionej karcie wypadku.

Zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego wynoszą 100% podstawy wymiaru (art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej). Podstawę wymiaru tych świadczeń oraz zasady ich wypłaty należy ustalać na podstawie przepisów ustawy zasiłkowej dla ubezpieczonych innych niż pracownicy (art. 9 ust. 3 pkt 2 ustawy wypadkowej). Podstawę wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego dla zleceniobiorców stanowi zatem przychód z okresu 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy lub z faktycznego okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, za pełne miesiące kalendarzowe tego ubezpieczenia – jeśli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia. W podstawie wymiaru zasiłku wypadkowego dla tej grupy ubezpieczonych należy uwzględniać przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu kwoty 13,71% podstawy wymiaru tej składki, bez względu na to, czy ubezpieczony przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy nie.

WAŻNE!

Od przychodu zleceniobiorcy stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku wypadkowego należy odliczyć 13,71%, bez względu na to, czy zleceniobiorca opłacał składkę na ubezpieczenie chorobowe.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »