| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

W kodeksie pracy znajdujemy zapis dotyczący obowiązku dostarczenia przez pracodawcę pracownikowi nieodpłatnie środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.

Zapewnienie opieki zdrowotnej

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną.

W związku z tym pracodawca musi zagwarantować pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Okulary dla pracownika pracującego przy komputerze a obowiązki pracodawcy

Refundacja zakupu okularów korygujących

Kalkulacja refundacji kosztów zakupu przez pracownika okularów do pracy przy obsłudze komputera, co do zasady, powinna zostać przeprowadzona z uwzględnieniem cen rynkowych, jakie obowiązują w miejscowych zakładach optycznych.

Pracodawca powinien zrefundować zakup okularów w wypadku, gdy pracownik użytkuje komputer przynajmniej przez połowę obowiązującego dobowego wymiaru czasu pracy.

Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania zakupu okularów we własnym zakresie przez pracownika powinna być uregulowana w przepisach wewnętrznych, np. w regulaminie wynagradzania lub w oddzielnym zarządzeniu czy uchwale organu zarządzającego.

Kwota dofinansowania powinna pokrywać koszt szkieł i oprawek, które spełniają podstawowe standardy oraz koszt robocizny.

Przez pracownika należy rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

Przepisy nie regulują jaka powinna być wysokość kwoty dofinansowania w przypadku okularów korygujących zakupionych przez pracownika. Oznacza to, że do decyzji pracodawcy pozostawiono uregulowanie tych spraw w dokumentach wewnętrznych.

W przypadku dofinansowania kosztów okularów zwrotu należy dokonać po przedłożeniu przez pracownika zaświadczenia lekarskiego (wydanego w wyniku badań profilaktycznych) o konieczności stosowania okularów korygujących wzrok i dokumentu zakupu, np. faktury.

Pracodawca powinien ustalić z pracownikiem wysokość zwrotu na podstawie faktury albo oszacować określony limit. Przed określeniem limitu, pracodawca powinien zapoznać się z rynkowymi cenami zakupu okularów korygujących.

Czy pracodawca zawsze musi zrefundować zakup okularów korygujących wzrok

Zarówno przekazane pracownikowi świadczenie rzeczowe w postaci okularów, jak i świadczenie pieniężne stanowiące zwrot kosztów ich zakupu przez pracownika są zwolnione z podatku dochodowego

Taki rodzaj dofinansowania może zostać wypłacony odrębnie lub łącznie z wynagrodzeniem.

Pracownik ma prawo dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok bez względu na długość okresu przepracowanego u danego pracodawcy.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK