| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania profilaktyczne w innej jednostce niż wynikającej ze skierowania

Badania profilaktyczne w innej jednostce niż wynikającej ze skierowania

Skierowaliśmy pracownika na badania okresowe. Skierowanie zostało wystawione do współpracującej z nami jednostki. Niemniej jednak pracownik przyniósł zaświadczenie z innej placówki medycyny pracy. Czy powinniśmy uznać takie zaświadczenie?

9) sposób rozwiązywania umowy za wypowiedzeniem i przypadki stanowiące podstawę rozwiązywania umowy ze skutkiem natychmiastowym;

10) tryb rozstrzygania sporów związanych z realizacją i rozliczeniem finansowym umowy.

Zaświadczenie z innej jednostki

Jak wynika z powyższego, każdy pracodawca powinien mieć podpisaną umowę z jednostką medycyny pracy, do której będzie kierował swoich pracowników. Niemniej jednak obowiązujące przepisy prawa nie określają, jakie może mieć konsekwencje przedłożenia przez pracownika zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy z innej jednostki medycyny pracy.

W związku z tym pracodawca ma dwa wyjścia:

  • może uznać przedstawione przez podwładnego zaświadczenie lub
  • żądać zgłoszenia się do jednostki, z którą ma podpisaną umowę.

To od decyzji pracodawcy zależy, którą wersję wybierze.

Zaświadczenie od „zwykłego” lekarza

Jak wynika z powyższego, tylko lekarz medycyny pracy może wydać wiążące zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku. W związku z tym nie można z pewnością przyjąć zaświadczenia przedstawionego przez pracownika od zwykłego lekarza (np. okulisty czy kardiologa).

Podstawa prawna:

  • art. 229 § 3 Kodeksu pracy,
  • art. 12 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (DzU z 2004 r., nr 125, poz. 1317 ze zm.),
  • § 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).

 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »