| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę, gdy pracownik wykonuje pracę 2 godziny w tygodniu przy substancjach rakotwórczych?

Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę, gdy pracownik wykonuje pracę 2 godziny w tygodniu przy substancjach rakotwórczych?

Na terenie zakładu pracy podczas pracy wykorzystywane są substancje rakotwórcze w śladowej ilości. Pracownicy wykonują pracę łącznie nie dłużej niż 2 godziny w tygodniu i nie na stałych stanowiskach pracy. Społeczny Inspektor Pracy zalecił pracodawcy stosowanie wszystkich zasad bhp oraz przepisów obowiązujących podczas pracy z substancjami rakotwórczymi, głównie w zakresie ewidencjonowania pracowników wykonujących pracę, oraz wykazu substancji rakotwórczych. Jakie przepisy Kodeksu pracy obowiązują pracodawcę?

Pracodawca powinien bezwzględnie i niezwłocznie zastosować się do zalecenia Społecznego Inspektora Pracy. Powinien też podjąć inne obowiązujące go czynności związane z występowaniem w procesie produkcji substancji bądź czynników rakotwórczych. Obowiązki pracodawcy dokładnie określone są w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniu w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Pracodawca, stosując nawet w śladowych ilościach substancje rakotwórcze, powinien wiedzieć, jakie zagrożenia niesie ich stosowanie w procesie produkcji oraz jakie obowiązki nałożone są na niego w związku z ich stosowaniem bądź wytwarzaniem.

UZASADNIENIE

Pracodawcy, którzy w procesach produkcji zatrudniają pracowników w warunkach narażenia na substancje, preparaty, czynniki bądź procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym, mają wiele obowiązków wynikających z przepisów. W tym zakresie nie ma podziału na ilość czasu pracy, jak również nie uwzględnia się czynnika takiego jak stałe stanowisko pracy.

Obowiązki nałożone na pracodawców uwzględniają jedyne kryterium – występowanie czynników bądź substancji rakotwórczych.

WAŻNE!

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zastąpienie czynników rakotwórczych innymi substancjami bądź preparatami. Jeżeli nie ma możliwości ich zastąpienia, pracodawca ma obowiązek rejestrowania wszystkich czynników.

W rejestrze czynników rakotwórczych powinny być zawarte następujące dane:

  • wykaz procesów technologicznych z określeniem czynnika, na jakim etapie produkcji i w jakiej formie występuje, czy w procesie produkcji jako składnik, zanieczyszczenie czy produkt uboczny, podanie ilości produkcji bądź stosowania,
  • wykaz stanowisk pracy (bez względu na ilość oraz czas narażenia na czynniki),
  • liczba pracowników narażonych na ich działanie,
  • rodzaje działań i środków podjętych przez pracodawcę, ograniczających stopień narażenia na te czynniki.

Wykaz substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym i sposób ich rejestrowania, sposób prowadzenia rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami, preparatami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, sposób prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach oraz wzory dokumentów określone są w rozporządzeniu w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Na pracodawcy ciąży również obowiązek ewidencjonowania osób wykonujących pracę przy narażeniu na ich działanie.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK