| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej

Przekształcenie spółki jawnej a status zakładu pracy chronionej

Spółka jawna może być pracodawcą, a więc przy spełnieniu określonych w prawie warunków może być jej przyznany status zakładu pracy chronionej. Czy przekształcenie spółki na podstawie KSH wpływa na utratę tego statusu?

Pracodawca - spółka jawna

Zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.) pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej po spełnieniu przesłanek określonych w tym przepisem. Natomiast zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Status zakładu pracy chronionej

Z powyższych przepisów wynika, że podmiotem prawnym, któremu przyznaje się status jest określony pracodawca (czyli podmiot występujący w przewidzianej prawem formach organizacyjno-prawnych np. spółdzielnia, spółka, fundacja, jak też osoby fizyczne), mający zdolność zatrudniania pracowników, o ile spełnia on określone cytowanym przepisem art. 28 ustawy o rehabilitacji (…) warunki.

Brak wpływu na status zakładu pracy chronionej

W omawianym przypadku, podmiotem, któremu przyznano status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej jest spółka jawna. Przepisy Kodeksu spółek handlowych umożliwiają każdej spółce handlowej (bez względu na to czy jest to spółka kapitałowa czy osobowa) dokonanie zmiany nazwy, siedziby, czy przekształcenia się w inną spółkę, bez względu na jej wspólników. Przekształcenie dokonane na podstawie art. 551 K.s.h. nie ma wpływu na posiadanie statusu zakładu pracy chronionej, albowiem zgodnie z art. 553 K.s.h. spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Przekształcenia właściwe

Wskazać należy, że przepis art. 553 K.s.h. znajduje zastosowanie jedynie do przekształceń właściwych, tj. do przypadków zmiany formy organizacyjno-prawnej spółki przystępującej do przekształcenia, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości podmiotu przekształconego i przekształcanego. Przy czym, w przypadku zmiany polegającej na zmianie składu osobowego spółki jawnej (poszerzenia składu o nowych wspólników), w świetle orzecznictwa po spełnieniu warunku niezmienności dwóch wspólników z pierwotnego składu, uznaje się ciągłość podmiotu gospodarczego.

Poinformowanie wojewody

Oznacza to, że pracodawca dokonujący przekształcenia na podstawie przepisów K.s.h., zobowiązany jest jedynie – na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy o rehabilitacji (…) poinformować wojewodę o zmianie formy prawnej i wystąpić z wnioskiem o jej uwzględnienie w decyzji przyznającej status zakładu pracy chronionej.

Nowe zasady dofinansowania dla firm zatrudniających niepełnosprawnych

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Artowicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »