REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka z o.o. płaci składki na ZUS? Są wyjątki od reguły

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS
Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z zalet spółki z o.o. jest ograniczenie obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak w pewnych przypadkach składkę należy zapłacić.

Wspólnicy spółki z o.o. W jakich przypadkach zapłacą składki na ZUS?

Co do zasady, wspólnicy wieloosobowych spółek, którzy nie są z nią powiązani umową o pracę, są zwolnieni z opłacanie składek ZUS i składki zdrowotnej. 

REKLAMA

Autopromocja

Jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.. kiedy to przedsiębiorca traktowany jest jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinien on odprowadzić należne składki.

Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS?

W ten sam sposób traktowani są wspólnicy spółek z o.o., jeśli ich dysproporcja udziałów jest iluzoryczna, co oznacza, że np. jeden wspólnik ma ich 99% a drugi 1%. Tak duża różnica powoduje, że udziałowiec większościowi praktycznie samodzielnie włada danym podmiotem. Przypadek ten jest traktowany tak samo, jakby był on wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Nakłada to więc obowiązek uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 sierpnia 2011 o sygn. akt I UK 8/11. Warto dodać, że orzecznictwo nie wyjaśnia jaka różnica pomiędzy udziałami nie będzie powodować, obowiązku zapłaty składek ZUS przez jej wspólników. Przyjmuje się, że bezpiecznym modelem jest, aby udziałowiec mniejszościowy posiadał minimum 20% udziałów w spółce.

Jaka wysokość składek na ZUS?

Warto wiedzieć o jakich wartościach mówimy, ponieważ wspólnicy spółek z o.o. nie mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, czyli ulgi na start czy małego ZUS i opłacają jej pełen wymiar.

Aby obliczyć miesięczną składkę należy oszacować wartość 60% przeciętnego wynagrodzenia. W 2023 r. ta kwota wynosi 1418,48 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członkowie zarządu w spółce z o.o. Składka zdrowotna 

Członkowie zarządu i prokurenci mogą pełnić swoje funkcję w oparciu o zawartą umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub kontraktu menadżerskiemu, w związku z czym ich przychody powinny zostać opodatkowane i oskładkowane w sposób właściwy, co do formy zatrudnienia. Jeśli jednak pełnią swoje obowiązki na podstawie uchwały powołania i z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie, to od 2022 r. zobowiązani są do opłacenia 9% składki zdrowotnej, co jest znaczącą zmianą, wprowadzoną przez Polski Ład, wcześniej ta zasada nie obowiązywała. Nie są jednak zobowiązani do opłacania składek ZUS.

Podsumowując, jeśli zakładając spółkę w dużej mierze sugerujesz się brakiem konieczności opłacania składek ZUS, pamiętaj o włączeniach przedstawionych powyżej. Pozwoli to na zaoszczędzenie dużej sumy, ze względu na konieczność ich opłacania, już od początku, w pełnym wymiarze.

Autor: Klaudia Grzesiak, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA