REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka z o.o. płaci składki na ZUS? Są wyjątki od reguły

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS
Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z zalet spółki z o.o. jest ograniczenie obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak w pewnych przypadkach składkę należy zapłacić.

Wspólnicy spółki z o.o. W jakich przypadkach zapłacą składki na ZUS?

Co do zasady, wspólnicy wieloosobowych spółek, którzy nie są z nią powiązani umową o pracę, są zwolnieni z opłacanie składek ZUS i składki zdrowotnej. 

Autopromocja

Jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku jednoosobowej spółki z o.o.. kiedy to przedsiębiorca traktowany jest jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinien on odprowadzić należne składki.

Jaka relacja udziałów w spółce z o.o. uchroni przed składkami na ZUS?

W ten sam sposób traktowani są wspólnicy spółek z o.o., jeśli ich dysproporcja udziałów jest iluzoryczna, co oznacza, że np. jeden wspólnik ma ich 99% a drugi 1%. Tak duża różnica powoduje, że udziałowiec większościowi praktycznie samodzielnie włada danym podmiotem. Przypadek ten jest traktowany tak samo, jakby był on wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o. Nakłada to więc obowiązek uiszczenia składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 sierpnia 2011 o sygn. akt I UK 8/11. Warto dodać, że orzecznictwo nie wyjaśnia jaka różnica pomiędzy udziałami nie będzie powodować, obowiązku zapłaty składek ZUS przez jej wspólników. Przyjmuje się, że bezpiecznym modelem jest, aby udziałowiec mniejszościowy posiadał minimum 20% udziałów w spółce.

Jaka wysokość składek na ZUS?

Warto wiedzieć o jakich wartościach mówimy, ponieważ wspólnicy spółek z o.o. nie mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS, czyli ulgi na start czy małego ZUS i opłacają jej pełen wymiar.

Aby obliczyć miesięczną składkę należy oszacować wartość 60% przeciętnego wynagrodzenia. W 2023 r. ta kwota wynosi 1418,48 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Członkowie zarządu w spółce z o.o. Składka zdrowotna 

Członkowie zarządu i prokurenci mogą pełnić swoje funkcję w oparciu o zawartą umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub kontraktu menadżerskiemu, w związku z czym ich przychody powinny zostać opodatkowane i oskładkowane w sposób właściwy, co do formy zatrudnienia. Jeśli jednak pełnią swoje obowiązki na podstawie uchwały powołania i z tego tytułu otrzymują wynagrodzenie, to od 2022 r. zobowiązani są do opłacenia 9% składki zdrowotnej, co jest znaczącą zmianą, wprowadzoną przez Polski Ład, wcześniej ta zasada nie obowiązywała. Nie są jednak zobowiązani do opłacania składek ZUS.

Podsumowując, jeśli zakładając spółkę w dużej mierze sugerujesz się brakiem konieczności opłacania składek ZUS, pamiętaj o włączeniach przedstawionych powyżej. Pozwoli to na zaoszczędzenie dużej sumy, ze względu na konieczność ich opłacania, już od początku, w pełnym wymiarze.

Autor: Klaudia Grzesiak, Kancelaria Mentzen 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA