REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia ZUS na lata 2021−2025

Strategia ZUS na lata 2021−2025
Strategia ZUS na lata 2021−2025
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategia ZUS na lata 2021−2025 czyli co planuje ZUS w ciągu najbliższych lat. Jakie 4 kierunki transformacji organizacyjnej i cyfrowej wylicza ZUS? Jaka jest misja ZUS?

Strategia ZUS 2021−2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat systematycznie i konsekwentnie realizuje projekty rozwoju e-usług, jak np. e-Składka, e-ZLA, e-Akta, EESSI (system elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego w UE). Wpisuje się tym w strategię budowy e-Państwa.

REKLAMA

Autopromocja

W ciągu najbliższych lat sposób funkcjonowania Zakładu oraz systemu zabezpieczenia społecznego ulegnie daleko idącej transformacji. To wynik nowej Strategii ZUS na lata 2021−2025.

„Strategia ZUS na lata 2021−2025” wyznacza cztery kierunki transformacji organizacyjnej i cyfrowej Zakładu:

  1. nowoczesny e-urząd,
  2. automatyzacja i doskonalenie procesów oraz nowoczesna architektura IT,
  3. elektronizacja procesów, komunikacji i dokumentacji,
  4. wymiana i integracja danych w ramach e-administracji.

10 celów ZUS

W Strategii zdefiniowanych zostało 10 celów, które będą realizowane poprzez programy transformacji oraz inicjatywy obszarowe. Kluczowe programy cyfrowe ZUS to automatyzacja rozliczeń płatników oraz konsolidacja i automatyzacja wypłaty zasiłków, które przyczynią się do minimalizacji obciążeń przedsiębiorców, ograniczą czas i koszty, jakie przedsiębiorcy musieli poświęcać na kwestie rozliczeń oraz wpłyną na uszczelnienie systemu finansów publicznych. Program automatyzacji świadczeń to trzeci program transformacji, który wpłynie na usprawnienie obsługi wniosków emerytalnych krajowych i międzynarodowych. Istotnym przedsięwzięciem jest także program ubankowienia świadczeń wypłacanych przez ZUS, który wspiera działania państwa w zakresie wzrostu obrotu bezgotówkowego w gospodarce (Cashless Poland). Wpłynie on pozytywnie na obniżenie kosztów działalności Zakładu, czego oczekują obywatele. Istotną rolę w realizacji tych zmian będzie odgrywał obszar informatyzacji, dlatego też przygotowane zostały dwa programy związane z unowocześnieniem, unifikacją i interoperacyjnością systemów i rejestrów ZUS. Stworzona zostanie także wspólna platforma wymiany danych w ramach e-administracji. Programy te uzupełnia budowana w Zakładzie Platforma Zarządzania Cyberbezpieczeństwem, dzięki której dalszemu wzmocnieniu podlegać będzie bezpieczeństwo danych dotyczących około 26 mln klientów ZUS. Zmiany zakładają także gruntowną przebudowę pierwszego polskiego e-urzędu, tj. Platformy Usług Elektronicznych ZUS, tak aby zapewnić obywatelom i przedsiębiorcom dostęp do wysokiej jakości zaawansowanych e-usług świadczonych przez Zakład oraz administrację publiczną.

ZUS - nowoczesny urząd

Przyjęte kierunki strategiczne zakładają także wewnętrzne doskonalenie Zakładu w zakresie zmian w strukturze organizacyjnej, automatyzacji i cyfryzacji procesów, dostosowaniu poziomu etatyzacji do skali realizowanych zadań i wdrażanych automatyzacji oraz zwiększeniu efektywności kosztowej Zakładu. Nowoczesny urząd powinien funkcjonować w nowoczesnej strukturze, dlatego koniecznością jest rozwój wiedzy eksperckiej gwarantującej profesjonalną i odpowiedzialną obsługę klientów. Program związany z nowoczesną, otwartą komunikacją Zakładu przewiduje obecność ZUS w mediach społecznościowych – Twitter, YouTube, LinkedIn. Celem tej obecności jest dotarcie z informacją o usługach i produktach ZUS oraz z działaniami edukacyjnymi nt. systemu zabezpieczenia społecznego do jak najszerszego grona obywateli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

10 obszarów rozwoju ZUS

W najbliższych latach poza realizacją programów cyfrowych kontynuowane będą równolegle prace nad dalszym rozwojem Zakładu jako organizacji oraz optymalizujące mechanizmy przeciwdziałania nadużyciom. Ważną rolę odgrywać będą inicjatywy obszarowe. Zdefiniowanych zostało 10 takich obszarów rozwoju, w tym m.in. rozwój systemu zarządzania ryzykiem, rozwój mechanizmów zapobiegania nadużyciom oraz wspierających odzyskiwanie należności, rozwój kompetencji pracowników ZUS, rozwój procesów analitycznych, decyzyjnych i prognostycznych w ZUS.

Strategia ZUS na lata 2021−2025

ZUS

Misja ZUS

Strategia przywołuje również fundamentalne wartości, jakimi kieruje się Zakład. Wszystkie podejmowane inicjatywy odnoszą się do określonej w dokumencie Strategii misji Zakładu: „Profesjonalnie obsługiwać klientów. wykorzystując nowoczesne technologie i potencjał pracowników oraz efektywnie zarządzać środkami publicznymi”

Przeczytaj pełną strategię ZUS >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA