REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia ZUS na lata 2021−2025

Strategia ZUS na lata 2021−2025
Strategia ZUS na lata 2021−2025
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategia ZUS na lata 2021−2025 czyli co planuje ZUS w ciągu najbliższych lat. Jakie 4 kierunki transformacji organizacyjnej i cyfrowej wylicza ZUS? Jaka jest misja ZUS?

Strategia ZUS 2021−2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku lat systematycznie i konsekwentnie realizuje projekty rozwoju e-usług, jak np. e-Składka, e-ZLA, e-Akta, EESSI (system elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego w UE). Wpisuje się tym w strategię budowy e-Państwa.

REKLAMA

Autopromocja

W ciągu najbliższych lat sposób funkcjonowania Zakładu oraz systemu zabezpieczenia społecznego ulegnie daleko idącej transformacji. To wynik nowej Strategii ZUS na lata 2021−2025.

„Strategia ZUS na lata 2021−2025” wyznacza cztery kierunki transformacji organizacyjnej i cyfrowej Zakładu:

  1. nowoczesny e-urząd,
  2. automatyzacja i doskonalenie procesów oraz nowoczesna architektura IT,
  3. elektronizacja procesów, komunikacji i dokumentacji,
  4. wymiana i integracja danych w ramach e-administracji.

10 celów ZUS

W Strategii zdefiniowanych zostało 10 celów, które będą realizowane poprzez programy transformacji oraz inicjatywy obszarowe. Kluczowe programy cyfrowe ZUS to automatyzacja rozliczeń płatników oraz konsolidacja i automatyzacja wypłaty zasiłków, które przyczynią się do minimalizacji obciążeń przedsiębiorców, ograniczą czas i koszty, jakie przedsiębiorcy musieli poświęcać na kwestie rozliczeń oraz wpłyną na uszczelnienie systemu finansów publicznych. Program automatyzacji świadczeń to trzeci program transformacji, który wpłynie na usprawnienie obsługi wniosków emerytalnych krajowych i międzynarodowych. Istotnym przedsięwzięciem jest także program ubankowienia świadczeń wypłacanych przez ZUS, który wspiera działania państwa w zakresie wzrostu obrotu bezgotówkowego w gospodarce (Cashless Poland). Wpłynie on pozytywnie na obniżenie kosztów działalności Zakładu, czego oczekują obywatele. Istotną rolę w realizacji tych zmian będzie odgrywał obszar informatyzacji, dlatego też przygotowane zostały dwa programy związane z unowocześnieniem, unifikacją i interoperacyjnością systemów i rejestrów ZUS. Stworzona zostanie także wspólna platforma wymiany danych w ramach e-administracji. Programy te uzupełnia budowana w Zakładzie Platforma Zarządzania Cyberbezpieczeństwem, dzięki której dalszemu wzmocnieniu podlegać będzie bezpieczeństwo danych dotyczących około 26 mln klientów ZUS. Zmiany zakładają także gruntowną przebudowę pierwszego polskiego e-urzędu, tj. Platformy Usług Elektronicznych ZUS, tak aby zapewnić obywatelom i przedsiębiorcom dostęp do wysokiej jakości zaawansowanych e-usług świadczonych przez Zakład oraz administrację publiczną.

ZUS - nowoczesny urząd

Przyjęte kierunki strategiczne zakładają także wewnętrzne doskonalenie Zakładu w zakresie zmian w strukturze organizacyjnej, automatyzacji i cyfryzacji procesów, dostosowaniu poziomu etatyzacji do skali realizowanych zadań i wdrażanych automatyzacji oraz zwiększeniu efektywności kosztowej Zakładu. Nowoczesny urząd powinien funkcjonować w nowoczesnej strukturze, dlatego koniecznością jest rozwój wiedzy eksperckiej gwarantującej profesjonalną i odpowiedzialną obsługę klientów. Program związany z nowoczesną, otwartą komunikacją Zakładu przewiduje obecność ZUS w mediach społecznościowych – Twitter, YouTube, LinkedIn. Celem tej obecności jest dotarcie z informacją o usługach i produktach ZUS oraz z działaniami edukacyjnymi nt. systemu zabezpieczenia społecznego do jak najszerszego grona obywateli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

10 obszarów rozwoju ZUS

W najbliższych latach poza realizacją programów cyfrowych kontynuowane będą równolegle prace nad dalszym rozwojem Zakładu jako organizacji oraz optymalizujące mechanizmy przeciwdziałania nadużyciom. Ważną rolę odgrywać będą inicjatywy obszarowe. Zdefiniowanych zostało 10 takich obszarów rozwoju, w tym m.in. rozwój systemu zarządzania ryzykiem, rozwój mechanizmów zapobiegania nadużyciom oraz wspierających odzyskiwanie należności, rozwój kompetencji pracowników ZUS, rozwój procesów analitycznych, decyzyjnych i prognostycznych w ZUS.

Strategia ZUS na lata 2021−2025

ZUS

Misja ZUS

Strategia przywołuje również fundamentalne wartości, jakimi kieruje się Zakład. Wszystkie podejmowane inicjatywy odnoszą się do określonej w dokumencie Strategii misji Zakładu: „Profesjonalnie obsługiwać klientów. wykorzystując nowoczesne technologie i potencjał pracowników oraz efektywnie zarządzać środkami publicznymi”

Przeczytaj pełną strategię ZUS >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA