ZUS: Pracownik może sprawdzić, czy pracodawca opłaca składki ubezpieczeniowe [US-7]
REKLAMA
REKLAMA
Wniosek papierowy US-7 możesz np. wydrukować po wypełnieniu go w formie elektronicznej na profilu PUE usługi "Złożenie dokumentu US-7". Są też do wzięcia z placówek ZUS. Przy złożeniu osobiście w ZUS oczywiście potrzebny jest dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport), a w przypadku występowania w imieniu ubezpieczonego, wystawione imienne upoważnienie dla osoby wskazanej do złożenia i/lub odbioru zaświadczenia.
Jakie są terminy dla otrzymania US-7?
Zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń wydawane są bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach nie budzących wątpliwości zaświadczenia wydawane od "ręki". W przypadku gdy zachodzą okoliczności uniemożliwiające wydanie zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń właściwa terenowa jednostka ZUS wydaje ubezpieczonemu decyzję o odmowie wydania zaświadczenia o przebiegu ubezpieczeń. Od tej decyzji przysługuje ubezpieczonemu odwołanie do sądu.
Jak to zrobić osobiście?
- Wypełnij formularz wniosku lub napisz wniosek o wydanie zaświadczenia.
- Na wniosku złóż dyspozycję odbioru zaświadczenia: w formie papierowej osobiście, bądź przez pełnomocnika albo pocztą tradycyjną. Istnieje również możliwość odbioru zaświadczenia w formie elektronicznej poprzez PUE.
- Podpisany wniosek dostarcz do dowolnej terenowej jednostki ZUS, a jeżeli zależy Ci na czasie, przygotuj dokumenty i dostarcz wniosek do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej dla miejsca zamieszkania ubezpieczonego.
- Możesz zarezerwować termin wizyty w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS przez PUE.
Jak to zrobić przez Internet?
- Zaloguj się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).
- W katalogu usług wybierz usługę "Złożenie dokumentu US-7"
- Uzupełnij dane w formularzu elektronicznym i złóż dyspozycję sposobu odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru zaświadczenia w formie elektronicznej poprzez PUE. Możesz także wybrać odpowiedź w formie papierowej, z odbiorem osobistym bądź przez pełnomocnika albo pocztą tradycyjną.
- Podpisz wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Wyślij wniosek elektronicznie do ZUS.
Dalsze kroki
- Odbierz zaświadczenie osobiście lub przez pełnomocnika w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. W przypadku, gdy zaświadczenie nie zostanie odebrane w terminie 14 dni od dnia wystawienia, mimo dyspozycji osobistego odbioru, zaświadczenie będzie włączone do akt .
- Jeżeli złożyłeś dyspozycję przysłania zaświadczenia pocztą tradycyjną, oczekuj na list z ZUS.
- Jeżeli złożyłeś dyspozycję odbioru zaświadczenia w formie elektronicznej, o nadejściu dokumentu zostaniesz powiadomiony mailem lub dodatkowo SMS zdefiniowanymi w profilu PUE. Po zalogowaniu na swoim profilu PUE podpisz Urzędowe Poświadczenie Doręczenia (UPD). Tylko wtedy uzyskasz dostęp do dokumentu elektronicznego.
- Jeżeli nie złożyłeś żadnej dyspozycji odnośnie odbioru zaświadczenia, będzie ono wysłane na wskazany adres
- W przypadku odmowy wydania zaświadczenia o niezaleganiu otrzymasz decyzję, od której możesz złożyć odwołanie do sądu, zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji. Decyzja zostanie doręczona zgodnie z dyspozycją sposobu odbioru zaświadczenia zawartą we wniosku. W przypadku złożenia dyspozycji odbioru osobistego, jeżeli decyzja nie zostanie odebrana, najpóźniej 7 dnia od złożenia wniosku, zostanie wysłana na wskazany adres.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, z późn. zm.),
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256, z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat