REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
bony, pożyczki, staże, ustawa
Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Społeczeństwo chyba nie spodziewało się aż takich zmian na rynku pacy. Będą różne bony, pożyczki dla pracowników, staże na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest. Trzeba przyznać, że rząd, sejm, senat i Prezydent RP uwinęli się z wdrożeniem nowe regulacji, bo przecież projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 stycznia 2025 r. Mamy połowę kwietnia, a ustawa jest już podpisana i czeka na wejście w życie.

rozwiń >

Opisujemy poniżej kolejne nowe regulacje w związku z rewolucją na polskim rynku pracy. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2024 r. poz. 475, z późn. zm.) nie będzie obowiązywała, bo zastąpi ją ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia (dalej jako: ustawa). Dotychczasowe regulacje obowiązywały już od 20 lat, co sprawiło, że od 2004 r. było 200 nowelizacji. Czas na zmiany, tym bardziej, że są korzystne dla pracowników, bezrobotnych, osób wykluczonych, ale i pracodawców!

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa dotyczy kompleksowej modernizacji instytucji rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.

Bon na kształcenie ustawiczne w 2025 aż 8613,14 i więcej w kolejnych latach

Ustawa wdraża tzw. bon na kształcenie ustawiczne. Taki bon będzie dostępny dla szerokiej grupy osób. Mianowicie nie tylko dla osób bezrobotnych, ale także dla osób poszukujących pracy. W ramach tej instytucji urząd pracy sfinansuje do wysokości przeciętnego wynagrodzenia (obecnie: 8613,14 zł). koszty szkoleń, studiów podyplomowych i egzaminów pozwalających zdobyć uprawnienia i kwalifikacje zawodowe. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenie tego instrumentu przyczyni się do realizacji unijnego celu zwiększenia do 2030 r. wskaźnika osób biorących udział w uczeniu się przez całe życie dla Polski z obecnych 24,3% (w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed badaniem) do 51,7%,

Bon na zasiedlenie: koniec z kryterium wieku. Bon nie tylko dla osób do 30 roku życia, ale i powyżej

REKLAMA

Wreszcie nastąpi wyczekiwana zmiana, ponieważ osoby po 30 roku życia czuły się dyskryminowane. Do instytucji jakiej był bon na zasiedlenie stosowało się kryterium wiekowe. Już go nie będzie. Będzie miało teraz miejsce tzw. wsparcie mobilności zawodowej – a w nowej ustawie zlikwidowano ograniczenia wiekowe w dostępie do bonu na zasiedlenie. To finansowa forma wsparcia (ponad 16 tys. zł) dla bezrobotnych, którzy podejmują pracę w znacznej odległości od miejsca zamieszania). Po wejściu w życie przepisów wszyscy bezrobotni, bez względu na wiek, będą mogli skorzystać z bonu.

Jak dotychczas mogliśmy wyczytać w wyrokach, m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 marca 2024 r., II SA/Bk 52/24: bon na zasiedlenie może zostać przyznany na wniosek bezrobotnego, który zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Krąg osób bezrobotnych uprawnionych do skorzystania z tego instrumentu został zawężony wyłącznie do osób bezrobotnych, które nie ukończyły 30 roku życia. (tak już nie będzie). Sąd podkreślał, że młody bezrobotny, który chce otrzymać bon na zasiedlenie, musi spełnić łącznie trzy warunki, o których mowa wyżej (tzn. ma zapewnić, że zostaną spełnione). Dopiero pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje zawarciem umowy między młodym bezrobotnym a starostą. Bezrobotny może podjąć zatrudnienie lub otworzyć firmę najwcześniej w dniu otrzymania bonu, a nie po złożeniu wniosku a przed jego rozpatrzeniem. Jak już to wyżej wskazano, bon na zasiedlenie może bowiem być przyznany wyłącznie osobie, która zamierza (planuje) podjąć zatrudnienie. W konsekwencji powyższego przyjąć należy, że do wniosku o przyznanie omawianego bonu należy załączyć oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia, ewentualnie oświadczenie o tym, że wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą, a nie zawartą już z pracodawcą umowę o pracę. Podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej przed przyznaniem bonu na zasiedlenie (zawarciem umowy), powoduje, że osoba, która ubiega się o to wsparcie nie może go otrzymać.

Przesłanka negatywna (kryterium wieku) domagania się przyznania bonu na zasiedlenie. Będzie zmiana sądy zauważały problemy legislacyjne

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 17 listopada 2021 r., III OSK 4459/21 możemy wyczytać, że: działając racjonalnie ustawodawca, wprowadzając do ustawy art. 66n ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i chcąc mu nadać inne znaczenie niż wynikające z jego literalnego brzmienia – "na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia" – winien zdefiniować to pojęcie, tak jak uczynił w przypadku art. 2 ust. 1 pkt 3 i 4 wskazanej ustawy. Natomiast ustawodawca, wprowadzając art. 66n ustawy, nie uczynił tego, zaś wiek bezrobotnego wyraźnie powiązał z momentem złożenia przez niego wniosku o przyznanie bonu na zatrudnienie – "na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia". Określenie "do 30 roku życia" jest równoznaczne z określeniem "do ukończenia 30 roku życia". Oba oznaczają to samo, że w chwili ukończenia 30 lat tj. 30-tych urodzin rozpoczyna się 31 rok życia. Skoro zatem wnioskodawca już w chwili wystąpienia z wnioskiem ukończył 30 lat to problem czy powinien spełniać to kryterium wyłącznie w chwili złożenia wniosku, czy także w momencie przyznania mu świadczenia tj. zawarcia umowy (analogicznie jak w przypadku bezrobotnego do 25 roku życia) ma drugorzędne znaczenie. Ukończenie przez wnioskodawcę 30 roku życia na dzień złożenia wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej wyklucza jego uprawnienie do skorzystania z tego instrumentu pomocowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożyczka edukacyjna 2025

Będzie też wdrożona tzw. pożyczka edukacyjna. Instytucja jest przeznaczona dla bezrobotnego i poszukującego pracy - oprócz kosztów szkolenia będzie można z niej sfinansować także studia podyplomowe i egzaminy pozwalające zdobyć uprawnienia i kwalifikacje zawodowe: będzie ona nieoprocentowana i udzielana do wysokości 400% (obecnie 33 929,88) przeciętnego wynagrodzenia; umarzalna w 20%, o ile pożyczkobiorca ukończy kształcenie ustawiczne sfinansowane pożyczką i spłaci w terminie 80% pożyczki.

Inne zasady staży na 2025 r. i 2026 jak i lata kolejne, w tym staże zdalne

W założeniu ma mieć miejsce poprawa jakości staży. Dotyczy to oczywiście aspektów finansowych. Chodzi o to, że ustawa przewiduje zwiększenie wysokości stypendium otrzymywanego przez stażystę (bezrobotny). Obecnie jest to 120% zasiłku (1994,40 zł). Ustawa przewiduje zwiększenie stypendium do 160% zasiłku dla bezrobotnych (2659,2 zł). Ustawa zakłada możliwość realizacji staży także w formie zdalnej, w niepełnym wymiarze czasowym (min. 20 godzin w tygodniu) oraz możliwość zakończenia stażu zdobyciem kwalifikacji.

Pakiet aktywizacyjny

Pakiet aktywizacyjny, to kolejne rozwiązanie, które ma na celu aktywizację społeczną i zawodową. Urząd może skierować bezrobotnego, wymagającego wielopoziomowego, kompleksowego wsparcia, do udziału w kilku formach pomocy np. w pierwszej kolejności bezrobotny zostanie skierowany na szkolenie aby uzyskać kwalifikacje zawodowe, następnie zostanie skierowany na staż, aby zdobyć doświadczenie i w rezultacie otrzyma pierwsze zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA