REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Wzrost zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r
Zatrudnienie rośnie pomimo kryzysów i wyzwań, a rosnące wykorzystanie polityki przemysłowej może stworzyć bardziej zlokalizowane łańcuchy dostaw, wynika z nowego wspólnego raportu MOP i IRENA.

Autopromocja

Według najnowszych doniesień Międzynarodowej Organizacji Pracy z dnia 29 września 2023 r. światowe zatrudnienie w energetyce odnawialnej osiągnęło 13,7 miliona w 2022 r., co stanowi wzrost o milion od 2021 r. i wzrost z łącznej liczby 7,3 miliona w 2012 r.

Raport MOP i IRENA dot. zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Według nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W raporcie stwierdzono, że energia odnawialna przyciąga coraz większe inwestycje, co prowadzi do tworzenia miejsc pracy w coraz większej liczbie krajów. 

Ważne

Większość miejsc pracy koncentruje się w kilku państwach, zwłaszcza w Chinach, które stanowią 41 procent globalnej całości. Były to m.in. Brazylia, kraje Unii Europejskiej (UE), Indie i Stany Zjednoczone Ameryki (USA). Razem reprezentują one większość instalacji o globalnej zdolności produkcyjnej i odgrywają kluczową rolę w produkcji sprzętu, inżynierii i powiązanych usług.

Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, zauważył, że "rok 2022 był kolejnym wyjątkowym rokiem dla miejsc pracy w energetyce odnawialnej, wśród mnożących się wyzwań. Stworzenie o wiele więcej milionów miejsc pracy będzie wymagało znacznie szybszego tempa inwestycji w technologie transformacji energetycznej. Na początku tego miesiąca przywódcy G20 uzgodnili, że przyspieszą wysiłki na rzecz potrojenia globalnych mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r., zgodnie z naszymi zaleceniami przed COP28. Wzywam wszystkich decydentów do wykorzystania tego impetu jako okazji do przyjęcia ambitnej polityki, która doprowadzi do niezbędnych zmian systemowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dział fotowoltaiki słonecznej (PV) po raz kolejny największym pracodawcą w 2022 r

Fotowoltaika słoneczna (PV) po raz kolejny była największym pracodawcą w 2022 r. Jak wynika z rocznego przeglądu, tworząc 4,9 miliona miejsc pracy, ponad jedną trzecią całkowitej siły roboczej w sektorze energii odnawialnej. Energia wodna i biopaliwa miały podobną liczbę miejsc pracy jak w 2021 r., po około 2,5 mln każda, a następnie energia wiatrowa z 1,4 mln miejsc pracy.

Prawa pracownicze w sektorze zielonej energii

Fakt, że sektor zielonej energii tak szybko się rozwija i potrzebni są pracownicy, może generować pewne problemy pracownicze, w szczególności poszanowania i przestrzegania podstawowych norm bezpieczeństwa i higieny pracy, godnej pracy, prawa do odpoczynku i innych.

Dyrektor generalny MOP, Gilbert F. Houngbo, powiedział: "Aby wykorzystać znaczące możliwości osiągnięcia pełnego, produktywnego i swobodnie wybranego zatrudnienia, włączenia społecznego i godnej pracy dla wszystkich podczas tych złożonych przemian, istnieje potrzeba opracowania i wdrożenia konkretnych polityk na rzecz wzrostu makroekonomicznego sprzyjającego włączeniu społecznemu, zrównoważonych przedsiębiorstw, rozwoju umiejętności, innych aktywnych interwencji na rynku pracy, ochrony socjalnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych praw w pracować i znajdować nowe rozwiązania poprzez dialog społeczny".

Jakość miejsc pracy ma takie samo znaczenie jak ich ilość, zauważa badanie. Aby wspierać sprawiedliwość społeczną, przejście na czystszą przyszłość energetyczną musi być sprawiedliwe i sprzyjać włączeniu społecznemu dla wszystkich: pracowników, przedsiębiorstw i społeczności. 

Sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu transformacja energetyczna musi również sprzyjać rozwojowi siły roboczej i różnorodności. W sprawozdaniu podkreślono potrzebę rozszerzenia kształcenia i szkolenia oraz zwiększenia możliwości kariery dla młodzieży, mniejszości i grup marginalizowanych. Zasadnicze znaczenie ma również większa równość płci. Obecnie miejsca pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii pozostają nierówno rozdzielone między mężczyzn i kobiety. Obecnie technologia słoneczna ma najlepszą równowagę płci w porównaniu z innymi sektorami, a 40 procent miejsc pracy zajmują kobiety.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  REKLAMA

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  REKLAMA

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  REKLAMA