REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Wzrost zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r
Zatrudnienie rośnie pomimo kryzysów i wyzwań, a rosnące wykorzystanie polityki przemysłowej może stworzyć bardziej zlokalizowane łańcuchy dostaw, wynika z nowego wspólnego raportu MOP i IRENA.

REKLAMA

Autopromocja

Według najnowszych doniesień Międzynarodowej Organizacji Pracy z dnia 29 września 2023 r. światowe zatrudnienie w energetyce odnawialnej osiągnęło 13,7 miliona w 2022 r., co stanowi wzrost o milion od 2021 r. i wzrost z łącznej liczby 7,3 miliona w 2012 r.

Raport MOP i IRENA dot. zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Według nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W raporcie stwierdzono, że energia odnawialna przyciąga coraz większe inwestycje, co prowadzi do tworzenia miejsc pracy w coraz większej liczbie krajów. 

Ważne

Większość miejsc pracy koncentruje się w kilku państwach, zwłaszcza w Chinach, które stanowią 41 procent globalnej całości. Były to m.in. Brazylia, kraje Unii Europejskiej (UE), Indie i Stany Zjednoczone Ameryki (USA). Razem reprezentują one większość instalacji o globalnej zdolności produkcyjnej i odgrywają kluczową rolę w produkcji sprzętu, inżynierii i powiązanych usług.

Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, zauważył, że "rok 2022 był kolejnym wyjątkowym rokiem dla miejsc pracy w energetyce odnawialnej, wśród mnożących się wyzwań. Stworzenie o wiele więcej milionów miejsc pracy będzie wymagało znacznie szybszego tempa inwestycji w technologie transformacji energetycznej. Na początku tego miesiąca przywódcy G20 uzgodnili, że przyspieszą wysiłki na rzecz potrojenia globalnych mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r., zgodnie z naszymi zaleceniami przed COP28. Wzywam wszystkich decydentów do wykorzystania tego impetu jako okazji do przyjęcia ambitnej polityki, która doprowadzi do niezbędnych zmian systemowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dział fotowoltaiki słonecznej (PV) po raz kolejny największym pracodawcą w 2022 r

Fotowoltaika słoneczna (PV) po raz kolejny była największym pracodawcą w 2022 r. Jak wynika z rocznego przeglądu, tworząc 4,9 miliona miejsc pracy, ponad jedną trzecią całkowitej siły roboczej w sektorze energii odnawialnej. Energia wodna i biopaliwa miały podobną liczbę miejsc pracy jak w 2021 r., po około 2,5 mln każda, a następnie energia wiatrowa z 1,4 mln miejsc pracy.

Prawa pracownicze w sektorze zielonej energii

Fakt, że sektor zielonej energii tak szybko się rozwija i potrzebni są pracownicy, może generować pewne problemy pracownicze, w szczególności poszanowania i przestrzegania podstawowych norm bezpieczeństwa i higieny pracy, godnej pracy, prawa do odpoczynku i innych.

Dyrektor generalny MOP, Gilbert F. Houngbo, powiedział: "Aby wykorzystać znaczące możliwości osiągnięcia pełnego, produktywnego i swobodnie wybranego zatrudnienia, włączenia społecznego i godnej pracy dla wszystkich podczas tych złożonych przemian, istnieje potrzeba opracowania i wdrożenia konkretnych polityk na rzecz wzrostu makroekonomicznego sprzyjającego włączeniu społecznemu, zrównoważonych przedsiębiorstw, rozwoju umiejętności, innych aktywnych interwencji na rynku pracy, ochrony socjalnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych praw w pracować i znajdować nowe rozwiązania poprzez dialog społeczny".

Jakość miejsc pracy ma takie samo znaczenie jak ich ilość, zauważa badanie. Aby wspierać sprawiedliwość społeczną, przejście na czystszą przyszłość energetyczną musi być sprawiedliwe i sprzyjać włączeniu społecznemu dla wszystkich: pracowników, przedsiębiorstw i społeczności. 

Sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu transformacja energetyczna musi również sprzyjać rozwojowi siły roboczej i różnorodności. W sprawozdaniu podkreślono potrzebę rozszerzenia kształcenia i szkolenia oraz zwiększenia możliwości kariery dla młodzieży, mniejszości i grup marginalizowanych. Zasadnicze znaczenie ma również większa równość płci. Obecnie miejsca pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii pozostają nierówno rozdzielone między mężczyzn i kobiety. Obecnie technologia słoneczna ma najlepszą równowagę płci w porównaniu z innymi sektorami, a 40 procent miejsc pracy zajmują kobiety.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70 tys. odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

ZUS: stabilna sytuacja finansowa FUS w 2024 r. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił opracowanie ZUS "Podsumowanie sytuacji finansowej FUS z 2024 r." Z opracowania wynika, że sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilna, a prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie. Przeciętna wypłata świadczenia emerytalno-rentowego w 2024 r. wyniosła 3735,34 zł.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

REKLAMA

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

REKLAMA