REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Wzrost zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r
Zatrudnienie rośnie pomimo kryzysów i wyzwań, a rosnące wykorzystanie polityki przemysłowej może stworzyć bardziej zlokalizowane łańcuchy dostaw, wynika z nowego wspólnego raportu MOP i IRENA.

REKLAMA

Autopromocja

Według najnowszych doniesień Międzynarodowej Organizacji Pracy z dnia 29 września 2023 r. światowe zatrudnienie w energetyce odnawialnej osiągnęło 13,7 miliona w 2022 r., co stanowi wzrost o milion od 2021 r. i wzrost z łącznej liczby 7,3 miliona w 2012 r.

Raport MOP i IRENA dot. zatrudnienia w sektorze energii odnawialnej

Według nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).

W raporcie stwierdzono, że energia odnawialna przyciąga coraz większe inwestycje, co prowadzi do tworzenia miejsc pracy w coraz większej liczbie krajów. 

Ważne

Większość miejsc pracy koncentruje się w kilku państwach, zwłaszcza w Chinach, które stanowią 41 procent globalnej całości. Były to m.in. Brazylia, kraje Unii Europejskiej (UE), Indie i Stany Zjednoczone Ameryki (USA). Razem reprezentują one większość instalacji o globalnej zdolności produkcyjnej i odgrywają kluczową rolę w produkcji sprzętu, inżynierii i powiązanych usług.

Francesco La Camera, dyrektor generalny IRENA, zauważył, że "rok 2022 był kolejnym wyjątkowym rokiem dla miejsc pracy w energetyce odnawialnej, wśród mnożących się wyzwań. Stworzenie o wiele więcej milionów miejsc pracy będzie wymagało znacznie szybszego tempa inwestycji w technologie transformacji energetycznej. Na początku tego miesiąca przywódcy G20 uzgodnili, że przyspieszą wysiłki na rzecz potrojenia globalnych mocy odnawialnych źródeł energii do 2030 r., zgodnie z naszymi zaleceniami przed COP28. Wzywam wszystkich decydentów do wykorzystania tego impetu jako okazji do przyjęcia ambitnej polityki, która doprowadzi do niezbędnych zmian systemowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dział fotowoltaiki słonecznej (PV) po raz kolejny największym pracodawcą w 2022 r

Fotowoltaika słoneczna (PV) po raz kolejny była największym pracodawcą w 2022 r. Jak wynika z rocznego przeglądu, tworząc 4,9 miliona miejsc pracy, ponad jedną trzecią całkowitej siły roboczej w sektorze energii odnawialnej. Energia wodna i biopaliwa miały podobną liczbę miejsc pracy jak w 2021 r., po około 2,5 mln każda, a następnie energia wiatrowa z 1,4 mln miejsc pracy.

Prawa pracownicze w sektorze zielonej energii

Fakt, że sektor zielonej energii tak szybko się rozwija i potrzebni są pracownicy, może generować pewne problemy pracownicze, w szczególności poszanowania i przestrzegania podstawowych norm bezpieczeństwa i higieny pracy, godnej pracy, prawa do odpoczynku i innych.

Dyrektor generalny MOP, Gilbert F. Houngbo, powiedział: "Aby wykorzystać znaczące możliwości osiągnięcia pełnego, produktywnego i swobodnie wybranego zatrudnienia, włączenia społecznego i godnej pracy dla wszystkich podczas tych złożonych przemian, istnieje potrzeba opracowania i wdrożenia konkretnych polityk na rzecz wzrostu makroekonomicznego sprzyjającego włączeniu społecznemu, zrównoważonych przedsiębiorstw, rozwoju umiejętności, innych aktywnych interwencji na rynku pracy, ochrony socjalnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych praw w pracować i znajdować nowe rozwiązania poprzez dialog społeczny".

Jakość miejsc pracy ma takie samo znaczenie jak ich ilość, zauważa badanie. Aby wspierać sprawiedliwość społeczną, przejście na czystszą przyszłość energetyczną musi być sprawiedliwe i sprzyjać włączeniu społecznemu dla wszystkich: pracowników, przedsiębiorstw i społeczności. 

Sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu transformacja energetyczna musi również sprzyjać rozwojowi siły roboczej i różnorodności. W sprawozdaniu podkreślono potrzebę rozszerzenia kształcenia i szkolenia oraz zwiększenia możliwości kariery dla młodzieży, mniejszości i grup marginalizowanych. Zasadnicze znaczenie ma również większa równość płci. Obecnie miejsca pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii pozostają nierówno rozdzielone między mężczyzn i kobiety. Obecnie technologia słoneczna ma najlepszą równowagę płci w porównaniu z innymi sektorami, a 40 procent miejsc pracy zajmują kobiety.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA