reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Ochrona wynagrodzenia > Czym jest tajemnica wynagrodzenia?

Czym jest tajemnica wynagrodzenia?

Wielu pracowników w swoich umowach posiada zapis, który zabrani im ujawniania wysokości swoich zarobków. Jednak nie tylko pracownicy mają obowiązek zachować w tajemnicy swoje zarobki, również pracodawca nie może ujawniać wynagrodzenia pracownika bez jego zgody.

Pracodawca ma obowiązek chronić dane pracownika

Bez wątpienia wysokość wynagrodzenia pracownika jest dobrem osobistym pracownika. Jako takie chronione jest przez prawo. W przypadku, kiedy pracodawca ujawni informacje o wynagrodzeniu pracownika, bez jego zgody narusza dobra osobiste pracownika. Wysokość zarobków poszczególnych pracowników jest tajna, a ich udostępnienie jest naruszeniem dóbr osobistych. Dotyczy to także ujawniania wynagrodzenie pracownika przez innych pracowników.

Ujawnienie wynagrodzenia pracownika oprócz naruszenia jego dobra osobistego, może spowodować naruszenie danych osobowych pracownika. Pracownik może domagać się od pracodawcy, który ujawnił jego dane osobiste – w postaci wysokości wynagrodzenia – zadośćuczynienia i odszkodowania. Pracodawca, w którego firmie doszło do ujawnienia informacji o danych osobowych pracowników, naraża się na odpowiedzialność za złamanie przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

Zobacz: Kiedy pracodawca może żądać zwrotu wypłaconej już pensji?

W razie stwierdzenia, że działanie lub zaniechanie kierownika jednostki organizacyjnej, jej pracownika lub innej osoby fizycznej będącej administratorem danych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w ustawie. Generalny Inspektor kieruje do organu powołanego do ścigania przestępstw zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, dołączając dowody dokumentujące podejrzenie.

Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Pracownik ma obowiązek zachowania wynagrodzenia w tajemnicy

Pracodawca zapisują często w umowie o pracę, regulaminie wynagradzania lub w przepisach prawnych obowiązujących u niego, zakaz rozpowszechniania informacji o otrzymywanym wynagrodzeniu. Jakie konsekwencje grożą pracownikowi za złamanie zakazu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W kodeksie pracy nie ma przepisu przewidującego kary za ujawnieni przez pracownika wysokości swojego wynagrodzenia.

Pracodawca ma prawo nakładać na pracownika kary upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. Można z tego wywieść prawo pracodawcy do ukarania pracownika za ujawnianie wysokości swojego wynagrodzenia. Jednak w takim przypadku, pracodawca musi się liczy, z tym, że pracownika ma prawo wnieść sprzeciw, a następnie wystąpić do sądu pracy z pozwem.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ujawnienie wynagrodzenia pracownika oprócz naruszenia jego dobra osobistego, może spowodować naruszenie danych osobowych pracownika.
Ujawnienie wynagrodzenia pracownika oprócz naruszenia jego dobra osobistego, może spowodować naruszenie danych osobowych pracownika.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama